„Nem arra szerződtek, hogy állatként viselkedő utasokkal harcoljanak!” – így állt ki a MÁV dolgozói mellett a miniszter
„Járművezetőink és jegyvizsgálóink azért dolgoznak, hogy működtessék a közlekedést” – hangsúlyozta Lázár János.
Holott a jegyvizsgálók, az autóbusz-vezetők, a mozdonyvezetők, a HÉV járművezetők és a rendészek is közfeladatot ellátó személyek, tettleges bántalmazásuk bűncselekménynek számít.
Az utóbbi két évben meredeken emelkedett a támadások száma a MÁV-csoport közfeladatot ellátó munkatársaival szemben. 2023-ban 78 alkalommal szenvedtek el erőszakos támadást jegyvizsgálók, míg 2024. december közepéig 100 eset történt,
ebből 59 alkalom tettlegesség, 39 tettleges becsületsértés, 2 esetben pedig 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedett munkatársunk, egyiküket pedig életveszélyesen megfenyegették
– írja közleményében a MÁV. Az utóbbi két esztendőben meredeken emelkedett a támadások száma a MÁV-csoport közfeladatot ellátó munkatársaival szemben.
Előfordult, hogy a szóbeli fenyegetéseken túl leköpték vagy megdobálták, de sajnos volt példa arra is, hogy sörrel leöntötték a munkáját végző jegyvizsgálót. Az agresszív utasok gyakran nem állnak meg a verbális erőszaknál, hanem lökdösik, megütik, megrúgják vagy akár késsel sebesítik meg a jegyvizsgálót.
Idén támadás érte a MÁV-HÉV egyik járművezetőjét, akit egy utas a vállán megütött.
A MÁV-HÉV adatai alapján idén a legtöbb atrocitás a H8/H9-es vonalon történt, ezért ezen a vonalon jelentősen megnövelték a rendészek létszámát. A biztonság növelése érdekében számos állomásra és megállóhelyre térfigyelő kamerákat telepítettek, emellett testkamerákat szereztek be a HÉV rendészei számára, ezek által az intézkedés alá vont személyek együttműködőbbé váltak.
A Volánbusz kollégái 2024-ben 224 alkalommal kényszerültek különböző okokból rendőri segítséget kérni munkájuk során.
Ebből 116 esetben kifejezetten autóbusz-vezetők elleni szóbeli atrocitás vagy fizikai támadás miatt kellett a hatósághoz fordulniuk, és 8 esetben meg is sérültek a közfeladatot ellátó munkatársaink, további három esetben pedig az állomásokon szolgálatot teljesítő biztonsági őrök is.
Csak decemberben 13 alkalommal inzultálták az autóbusz-vezetőket,
további 7 esetben pedig egyéb okok, például egymással összeverekedő utasok miatt vált szükségessé a rendőri beavatkozás.
A MÁV közleménye kitér rá, hogy a különféle kamerák és a rendőrség segítségével végül sikerül elfogni az elkövetőket. A jegyvizsgálók, az autóbusz-vezetők, a mozdonyvezetők, a HÉV járművezetők és a rendészek is közfeladatot ellátó személyek, tettleges bántalmazásuk bűncselekménynek számít, az elkövető súlyos büntetésre számíthat, akár szabadságvesztést is kaphat.
Nyitókép forrása: Facebook