Kiderült, miért mondott le az Országos Bírói Tanács elnöke

2024. december 04. 13:54

Szabó Péter nem érzi úgy, hogy az állammal kötött megállapodás sérti a bíróságok függetlenségét.

2024. december 04. 13:54

Nyitókép: Dr. Szabó Péter a tagság bizalomvesztése miatt távozott. Fotó: Youtube/Euronews/képernyőkép

Mint a Mandiner is beszámolt róla, lemondott Szabó Péter az Országos Bírói Tanács vezetéséről, miután öt tag az elmozdítását kezdeményezte. Szabó az Euronews-nak azt is kifejtett egy interjúban, hogy miért döntött így: „Döntésemhez két ok vezetett. Egyrészt az elmúlt hét csütörtökén érkezett egy bizalmatlansági indítvány ellenem. Összesen egyetlen egy sorban. A tegnapi nap délelőtt ezt felmentés iránti kérelemként terjesztette elő néhány tag. Tegnapi nap érkezett tehát maga a kérelem, annak indokaival együtt. A mai nap véleményem szerint joggal kérhettem volna további határidőt, hogy erre megfelelően fel tudjak készülni. 

Az Országos Bírói Tanács ezt számomra nem biztosította, megítélésem szerint így tisztességes eljáráshoz fűződő jogomat megsértette, emiatt nem kívántam a továbbiakban az eljárás hatálya alatt maradni” 

– fogalmazott Szabó Péter. Azt is elmondta, úgy érzékelte, hogy a bírói kar többsége a megállapodás kapcsán azt az álláspontot fejti ki, hogy helytelen volt aláírni. 

Ezt is ajánljuk a témában

Az említett négyoldalú megállapodást az Országos Bírói Tanács az Igazságügyi Minisztériummal és más bírói szervekkel kötötte, amely az évek óta esedékes béremelést bizonyos bírósági szervezeti átalakításokhoz való hozzájáruláshoz kötötte. A megállapodás ellen több mint száz bíró állt ki nyilvánosan azzal, hogy az OBT engedett a kormány nyomásgyakorlásának, 

öt OBT-tag rendkívüli ülés összehívását kezdeményezte, amelynek egyetlen napirendi pontja az elnökkel szembeni bizalom kérdése volt. 

Szabó azt is hozzátette, az aláírásánál a bírósági szervezetekben dolgozó 12 ezer ember iránti felelősség volt a döntő, hiszen markáns béremelést garantál az állam. A lemondott elnök szerint a megállapodás tartalma a bírói függetlenséget egyáltalán nem sérti. 

 

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dodek4b
2024. december 04. 17:17
A bűntető bírók 2006-ban már bemutatkoztak , a béremelésük pedig ide vagy oda , kommunisták kutyáiból nem lesz polgári szalonna !
2024. december 04. 15:35 Szerkesztve
Szabó Péter nem érzi úgy, hogy az állammal kötött megállapodás sérti a bíróságok függetlenségét. --- ez a szépséges katyvasz magyarul ígyhangzik az állammal kötött megállapodás nem sérti a bíróságok függetlenségét, csak megköti a döntéshozók kezét. Az integráció, betagozódás, tsz-esítés? Komcsi ivadékok jól kitanulták a szívatóshow-t. Szabó Péter tényleg nem érzi hogy szívna, amikor mesterségesen etetik vénájába szúrt FIDESZ infúzióval.
august
2024. december 04. 15:34
Valakinek más el kéne magyarázni, hogy a bíróságok és a bírók a politikától ugyan lehetnek függetlenek, de a törvényektől és az írott jogtól NEM. Vagyis a törvényektől, és a jogalkotói szándékoktól nem lehetne függetlenségről beszélniük. Ugyanis ha a tisztelt bíróság a a törvényeket ás a jogalkotói szándékot is saját kútfőből értelmezhetik, akkor nem nagyon lehet függetlenségről beszélni, ugyanis azt anarchiának nevezik.
kastellorizo
2024. december 04. 15:16
OBT-t megszüntetni, bíróságokat az im alá rendelni
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!