Most ingyen meg lehet nézni a legrégebbi karácsonyi kisfilmet, amely 126 éves (VIDEÓ)
A film hossza alig több mint egy perc.
Nagyon kevés kell a tragédiához, fontos az odafigyelés és a megelőzés, hogy a meghitt ünnep ne forduljon pokolira.
Nyitókép: Kisbenedek Attila/AFP
Mi más jutna egyből az ember eszébe a karácsonyról, mint az égőkkel feldíszített karácsonyfa, amely beragyogja a lakást. Bár látvány szempontjából ez valóban gyönyörű, ám nem is gondolnánk, milyen veszélyeket rejt magában például a fellaggatott égősor. Érdemes az izzósort megbízható forrásból, nem pult alól, az aluljáróban vagy a piacon megvásárolni, ugyanis ezek potenciális tűzforrások. De ez csak a kezdet!
A statisztikák szomorúak: Mukics Dániel, a Katasztrófavédelem szóvivője elmondta, 2023 szenteste két halálos lakástűz is volt hazánkban. A szervezet adatai szerint naponta 20-24 lakástűzhöz riasztják a tűzoltókat.
Óránként kigyullad egy lakás Magyarországon”
– ismertette Mukics Dániel, aki szerint a legtöbb tűzeset kis területen koncentrálódik, de nem telik el nap úgy, hogy ne égne ki teljesen egy otthon.
A régi, izzós karácsonyfa-díszeket a tűzoltók szóvivője szerint érdemes lecserélni, ugyanis az könnyen felforrósodhat, így pár pillanat alatt meggyújthatja a kiszáradt adventi koszorút vagy az elszáradt karácsonyfa ágait.
A Katasztrófavédelem adatai szerint évente 50-60 eset hozható összefüggésbe az adventi koszorúval. Mint írták, ha nincs a gyertyák alatt fém alátét, amint leég a gyertya, meggyullad a koszorú is, és ha nem észleljük időben a tüzet, a lángok a bútorokra, majd a szobára is átterjednek.
Figyelmeztettek továbbá, hogy a gyertyák alatt legyen mindig gyertyatüske, amennyiben ez nincs meg, inkább ne gyújtsuk meg a gyertyát, ráadásul a koszorút olyan helyre kell tenni, ahol nincsenek éghető tárgyak a közelben és
az égő gyertyát pedig egy percre se hagyjuk felügyelet nélkül.
Mivel már jóval a vásárlás időpontja előtt kivágják a fenyőfákat, azok a fűtött lakásban pillanatok alatt kiszáradnak, így pedig olyan jól ég, hogy ha egy pontos is kigyullad, pár másodperc alatt leég az egész fa és nem kell sok idő, hogy körülötte minden lángba boruljon.
A Katasztrófavédelem javasolja a fenyőfa száradását lassítani, ehhez pedig azt tanácsolják, hogy díszítésig egy vödör vízben tároljuk a fát, illetve vannak olyan fenyőtalpak is, amelyekben vízben áll a fenyő.
A karácsonyfát fűtőeszköztől és más hőforrástól legalább másfél méterre tegyük”
– tették hozzá.
Azt javasolják, hogy a karácsonyfát ne díszítsük gyertyákkal, csillagszórókkal, hagyományos izzójú fényfüzérekkel, inkább LED égősort tegyünk rájuk, és ezt is kapcsoljuk ki éjszakára. Mint fentebb is írtuk, fontos, hogy jó minőségű díszeket használjunk, amelyiken van CE jelölés, az megfelel az uniós biztonsági előírásoknak, és tűzvédelmi szempontból is biztonságosabb.
Érdemes ellenőrizni a fényforrást az elejétől a végéig, olyat semmi esetre sem szabad használni, amelynek megtört a vezetője vagy néhol megolvadt rajta a műanyag, mert csak idő kérdése, mikor okoz tüzet.
A ma kapható csillagszórók 1000-1600 fok között üzemelnek, ilyen hőtartományban égnek, ezért a Katasztrófavédelem azt javasolja, hogy ezeket semmi esetre se rakjuk rá a karácsonyfára, mert a már fentebb említett okokból ez tökéletes táptalaja a tűzesetnek.
Egyszerre mindig csak egy csillagszórót gyújtsunk meg. A legbiztonságosabb, ha kültéren használjuk őket”
– jegyezték meg.
A leégett csillagszórót sem lehet egyből kukába dobni, mindenképp le kell hűteni, erre a legjobb megoldás, ha vízbe mártjuk. A tűzoltóság mindenképp javasolja a füstérzékelő beszerzését, mely a tűz keletkezésekor már jelzést ad, így több esély van eloltani otthoni eszközökkel a tüzet vagy ha az már olyan állapotban van, akkor kimenekülni az égő helységből.
Lehet, hogy egy füstérzékelő nem a legkreatívabb karácsonyi ajándék, de praktikus”
– közölték.