Véleménycikk.
Vasárnap jelent meg a Mandineren „Szivárványos, polkorrekt képzés indul a Budapesti Corvinus Egyetemen” címmel egy rövid írás a Corvinuson jövőre először induló Diverzitásmenedzsment mesterszakról. Értékeljük a nyilvános diskurzust, de szeretnénk tisztázni néhány félreértést.
A cikk központi állítása szerint a Corvinus Egyetem képzése egy "szivárványos", "politikai korrektségre építő" program. Ez teljes félreértés: képzésünk nem politikai ideológiák népszerűsítésére irányul.
A félreértéshez talán az is hozzájárult, hogy hibáztunk és hibázott egy tehetséges, de fiatal munkatársunk is. Nem jártunk el kellő körültekintéssel és érzékenységgel a szak népszerűsítésekor és olyan szimbólumot használtunk, amelyből arra lehetett következtetni, hogy szűken értelmezzük és ideológiai tartalommal is megtöltjük programunkat. Pedig pont az ellenkezője a célunk: a Corvinuson induló képzés kiterjesztően és komplexen gondolkodik a sokszínűség és befogadás fogalmáról, és el szeretné kerülni azt, hogy a megtanult elméletek ideológiai és politikai színezetet kapjanak. A Magyar Akkreditációs Bizottság által támogatott és az Oktatási Hivatal által nyilvántartásba vett szak hivatalos dokumentációjában szereplő célokat lásd lejjebb a keretes részben.
A szak tudatosan mérsékelt megközelítésben tárja fel a hallgatók számára az értékteremtő közösségek perspektívájából a konfliktus és együttműködés, az egyenlőség és egyenlőtlenség problémáit. Kritikusan viszonyulunk a kritikai és mainstream megközelítésekhez is, így a nemi szerepek társadalmi kontextusával, és ennek erőltetésével kapcsolatban is. Szkepszisre tanítunk az ideologikus gondolkodás kirekesztő attitűdjével szemben.
A Corvinus missziójával, a felelős vezetők képzésének céljával összhangban a most induló szak egy olyan program, amely azoknak a jövőbeli vezetőknek, szakértőknek szól, akik fel szeretnének készülni a sokféleképpen sokszínű közösségek, szervezetek, vállalatok vezetésére, az ilyenekben való helytállásra.
Az egyre inkább összekapcsolódó gazdaságokban, a technológiai változások elképesztő gyorsaságának időszakában közös célokért kell majd dolgoznia teljesen eltérő nemzeti, kulturális, képzettségbeli hátterű, életkorú, egészségi állapotú vagy bármely más szempontból különböző embereknek. Az ő együttműködésükre épülő értékteremtést megszervezni egyre nagyobb feladat. Olyan vezetőkre és szakemberekre van szükség, akik erre az integrációra képesek. Mindezt megfelelő érzékenységgel, befogadó, esélyegyenlőségre törekvő attitűddel.
Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy minden hallgatónk tudományos alapokon álló tudással, gyakorlati készségekkel és etikai szempontból felkészülten lépjen ki a munkaerőpiacra. Úgy véljük, hogy olyan szakemberek képzésével, akik a befogadó munkahelyek vezetésére képesek, hosszabb távon is hozzá tudunk járulni Magyarország és Közép-Európa versenyképességéhez, minden értelemben fenntartható fejlődéséhez.
A Magyar Akkreditációs Bizottság által támogatott és az Oktatási Hivatal által nyilvántartásba vett szak hivatalos dokumentáció szerinti képzési céljai az alábbiak:
„A diverzitásmenedzsment olyan interdiszciplináris képzés, amelynek célja tájékozott, felelős és adaptív vezetők képzése, akik diverz, inkluzív és megkülönböztetésmentes munkakörnyezet megvalósítására képesek és készek pozitív társadalmi hatást gyakorolni. A képzés a felelős és hiteles vezetői kompetenciák fejlesztésére, a diverzitás, egyenlőség és társadalmi igazságosság területének mély ismeretére fókuszál, felkészítve a hallgatókat, hogy szervezeti és társadalmi kontextusban is felismerjék az inkluzivitás hiányát és/vagy téves gyakorlatát(…) ”
Nyitókép: MTI/Bácsi Róbert László