Orbán Viktor felszólalt az ENSZ-klímakonferencián!

2024. november 12. 17:32

A miniszterelnök szerint az éghajlatváltozás árát nem fizethetik meg a gazdák.

2024. november 12. 17:32
null

Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala

A józan ész és nem ideológiák vagy pánik által vezérelt klímapolitikát szorgalmazott Orbán Viktor miniszterelnök kedden Bakuban, az ENSZ éves éghajlatváltozási konferenciáján (COP29) az MTI közleménye szerint.

Klímapolitikánkat körültekintő megfontolásnak és józan észnek kell vezérelnie, nem pedig ideológiának, túlzott riadalomnak vagy pániknak  

– fogalmazott a magyar miniszterelnök, aki több mint 40 állam- és kormányfő között szólalt fel az Azerbajdzsánban tartott tanácskozáson.

Orbán Viktor köszönetet mondott az Azerbajdzsánt vezető Ilham Alijevnek a klímacsúcs befogadásáért. Azerbajdzsán Európa kulcsfontosságú partnere éghajlat-politikai céljaink elérésében, így ideális hely a mai konferencia megrendezésére – emelte ki.

Orbán Viktor a beszédében emlékeztetett: a múlt héten Budapest adott otthont az Európai Politikai Közösség, majd az Európai Tanács csúcstalálkozójának is, így csaknem ötven állam- és kormányfő gyűlt össze a magyar fővárosban.

Orbán Viktor felidézte: a múlt heti budapesti informális EU-csúcson az európai vezetők egy új nyilatkozatot fogadtak el a versenyképességről, ami az EU klímaügyi megközelítését is alakítani fogja.

Ezt is ajánljuk a témában

Küldetésünk, hogy Európát versenyképesebbé tegyük, és ezzel a vízióval közelítünk a klímavédelemhez. Büszkék vagyunk arra, hogy Magyarország a világ azon kevés országai közé tartozott az elmúlt években, amely a kibocsátás csökkentésével párhuzamosan tudta javítani gazdasági teljesítményét – fogalmazott.

Hangsúlyozta: ebben a folyamatban nem áldozhatjuk fel iparunkat vagy mezőgazdaságunkat; folytatnunk kell a zöld átmenetet, miközben továbbra is használjuk a földgázt, az olajat és az atomenergiát.

Ezt is ajánljuk a témában

Leszögezte: 

az éghajlatváltozás árát nem fizethetik meg a gazdák, akik gazdaságunk és társadalmunk gerincét alkotják. 

Hozzátette: a gazdákra és a vállalatokra nem róhatnak irreális terheket vagy bonyolult szabályokat, inkább gyakorlati támogatást kell nyújtani nekik. A zöldátmenetet és a klímaváltozás elleni harcot nem az üzleti közösség ellenében, hanem velük együttműködésben kell megvalósítani.

A világos pénzügyi garanciákra és jelentős befektetésekre van szükség, a nagyvállalatoknak pedig méltányosan hozzá kell járulniuk a klímavédelemhez.

Magyarországra kitérve emlékeztetett: úgy pozícionáljuk magunkat, hogy az elektromos járművek fejlesztésében és az áramtárolásban jelentős szereplők legyünk. Továbbra is befektetünk a már amúgy is erős nukleáris iparunkba, 70 százalékra növelve részesedését a teljes elektromos igényünk kielégítésében.

Hozzátette azt is, hogy földrajzilag kulcsszerepet játszunk a Kelet és Nyugat közötti energiatranzitban. Magyarország a legalacsonyabb lakossági rezsiköltségekkel tűnik ki Európában, miközben az elmúlt évek egyik legmagasabb zöldenergia-bővülését érte el - jegyezte meg.

Magyarország vezető szerepet tölt be a gazdaságilag fenntartható éghajlatvédelem területén, és az EU-országok között a negyedik helyen áll az egységnyi megtermelt energiára jutó szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében - emlékeztetett.

A jövőről szólva elmondta: még ambiciózusabb célokat tűztünk ki 2030-ra. Nem 40, de egyenesen 50 százalékos csökkentést célzunk meg például az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.

Közös munkával egyensúlyba tudjuk hozni az ambíciót a pragmatizmussal, Európát az éghajlatváltozás elleni küzdelem globális vezetőjévé téve, kompromisszumban iparunk és mezőgazdaságunk jólétével – zárta felszólalását Orbán Viktor.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kybon
2024. november 12. 21:45
Már régesrég túl vagyunk a visszafordítható állapottól. Ezért tök mindegy, mit mondanak a politikusok. Vagy Mari bácsi. Az egyik reggelünk rosszabb lesz a megszokottnál. Aztán kis rohangálás kezdődik, a nagy csönd előtt.
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2024. november 12. 20:39 Szerkesztve
"az éghajlatváltozás árát nem fizethetik meg a gazdák, akik gazdaságunk és társadalmunk gerincét alkotják. " Valójában ez barokkos túlzás.. a mezőgazdaság hozzáadott értéke a GDP 4%-a ALATT mocorog.. a mezőgazdaságban KEVESEBB, mint 250 000 ember dolgozik a kb 4.5 milló munkavállalóból. Vékony gerinc ez... és az árat tuti, hogy nem ők fizetnék meg, hanem mi. Meg ugye egyelőre a többség adóiból támogatják a gazdákat és nem fordítva..
Amerigo
2024. november 12. 20:11
A Green Deal a K.Schwab és a vén varangy által megalkotott zsákutca, melynek ők (és 'tuggyuk kik) a haszonélvezői. Miközben az európai gazdatársadalom és az ipar a kárvallottjai, közvetve az európai polgárok. Konkrétan: holland és belga gazdák, germán ipar és germán kisnyugdíjasok.
Karcsi_Charlie
2024. november 12. 19:26 Szerkesztve
A Föld nevű bolygó 70%-a vízfelület (óceán, tenger, tó, folyó). Gaia - a Föld Istenasszonya - magasról szarik az úgynevezett Emberiségre. Klímaváltozás Volt, Van és Lesz, még azután is hogy ez a Barom Emberiség elpusztítja önmagát. "Mint méla tót a tutajon, száll alá emberi fajom" (József Atilla)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!