Kétszáz százalékon a Tisza!

2024. november 30. 07:33

A hazai közvélemény-kutatók esete a parlamenti választásokkal.

2024. november 30. 07:33
Hann Endre
Bayer Zsolt
Bayer Zsolt
Magyar Nemzet

„»Kétszáz százalékon a Tisza! A Fidesz be sem jut a parlamentbe!« – Ha így haladunk tovább, ezzel fogják meglepni »közvéleményüket« a »közvélemény-kutatók« úgy január körül.

És ez így megy hosszú-hosszú évek óta. A hülyék egyik ismérve, hogy mindig ugyanazt teszik, és mindig más eredményt várnak. Éppen úgy, ahogy ezek a mi túloldali »közvélemény-kutatóink«.

Még a Mediánnak volt valaha némi szakmai ethosza, de amióta Hann Endre elbukta az összes perét Kálomista Gáborral szemben (Hann be akarta tiltatni az ElkXrtuk című filmet), azóta megőrült benne a boldogtalanság, és beállt a hülyék közé, együtt ordítani a kórussal. Most például neki jutott a dicső feladat, ő kapta a megbízatást, hogy kürtölje világgá (»Dunántúl, Alföld, együtt a harcban, zászlónkat meglengeti – lengetiii«), miszerint már tizenegy százalékkal vezet a Tisza a Fidesz előtt.

Hát persze. És ez mindig így van, ez mindig így történik, ezek mindig vezetnek – aztán jön a Fidesz-kétharmad. És akkor talán vizsgáljuk is meg tényszerűen, pontosan gazdagon adatolva, hogyan is vezetett az ellenzék mindig ezeknél. Nézzük először, miképpen okoskodott és lamentált az Index 2018. április 8-án, közvetlenül a parlamenti választások előtt, természetesen a közvélemény-kutatók adatai alapján:

»Mint látni, a Fideszt 39 és 52 százalék közé mérik, a Jobbikot 13 és 25, az MSZP-t 11 és 19 százalék közé. Ezek hatalmas különbségnek számítanak, elég abszurd pé­ldául, hogy a Jobbiknál majdnem kétszeres különbség is előfordul az adatok között.«

Jól indul, mi? De lássuk tovább:

»A kettősség oka, hogy (erről maguk az intézetek is nyíltan beszélnek) a nettó mérésekben szisztematikus torzítások vannak: minden intézet, még a kormányközeliek is, úgy gondolják, hogy a Fideszt felülmérik.«

Hát persze. Megszoktuk. A Fideszt mindig »felülmérik«.

»[…] a feltételezések szerint az ellenzéki szimpatizánsok egy része még egy anonim kutatásban sem akarja nyíltan felvállalni a véleményét. Valójában azonban senki nem tudja, hogy ez mennyire gyakori. A válaszmegtagadókra vonatkozó becslésekre ugyan vannak közelítő módszerek, de ez a közvélemény-kutatások örök problémája, és nem tudjuk, az elmúlt évek Magyarországán, akár félelemből, óvatosságból, vagy bármi okból pontosan hogyan változott ez a jelenség – miközben világtrend, hogy sokkal nehezebb szóra bírni az embereket, mint mondjuk húsz évvel ezelőtt.«

Ez sem változik soha. Az ellenzéki szavazók félnek bevallani pártszimpátiájukat ebben a szörnyű diktatúrában – na de majd az urnák előtt, ott fog eljönni az igazság pillanata! És tényleg mindig eljön…

És természetesen Török Gábornak is voltak megérzései 2018-ban a választások előtt, olyan ő a politikában, mint a Vajákos Biri a Lúdas Matyiban: »Török Gábor arról beszélt az elmúlt napokban, hogy: a 'konzervatív' előrejelzés alapján nehéz elképzelni, hogy a Fidesz ne szerezzen legalább abszolút többséget, a 'megérzés' azonban a meglepetés irányába mutat. Török maga ugyan nem mér, de a közvélemény-kutatásokban, úgy tűnik most általában is nagyobb szerepet játszik a félig-meddig bevallott intuitív becslés.

Mire lehet akkor számítani? Többen is azt hangsúlyozzák, hogy ebben a helyzetben csak nagyon óvatosan lehet jósolni. Ez mindenekelőtt nem is a pártlistákra vonatkozik, hanem a végeredményt alapvetően meghatározó egyéni körzetekre. Három intézet, a Me­dián, a Nézőpont és a Republikon mégis vállalta a mandátumbecslés kockázatát. A bizonytalanságot pontosan mutatja, hogy itt mekkora különbségek vannak: míg a Me­dián kétharmad-közeli Fidesz-győzelmet jósol (előbb inkább afölöttit, majd a legutolsó mérésükön alapuló becslésükben egy picit óvatosabbak voltak, de annak a pontos számait még nem közölték, így itt sem szerepel), a Republikon és a Nézőpont jóval szerényebb eredményre számít a kormánypárt szempontjából. Négy éve az addig sokak által lesajnált, kormányközeli Nézőpont jósolta be legpontosabban a tényleges eredményt, az elmúlt választásokon összességé­ben pedig a Medián szállította a legmegbízhatóbb számokat. Vasárnap este kiderül, 2018-ban kinek lett igaza.«

Igen, a »lesajnált” Nézőpont. És igen, aztán vasárnap este tényleg kiderült.”

Nyitókép: YouTube-képernyőkép

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lajoss
2024. december 02. 09:04
Bájer Zsozsó…😂🙉😂🙉😂🙉😂🙉😂🙉😂🙉😂🙉
llnnhegyi
2024. december 01. 19:45 Szerkesztve
Szalay Bobri Kristóf honvédelmi miniszter és Bayer Zsolt! Nem gondoljátok, hogy az ország hasznára válna,ha nem lennétek a kormány közelében!! A Bayer Show műsor sem!!
ptrfarkas43
2024. december 01. 11:04
A valóságos felmérést nem közölhetik, mert a pénzes szponzorok lelépnének, lásd Kamalánál is kiderült az igazság.
Oldalkosár
2024. november 30. 19:08
Az óellenzék maradékának, a Tisza és az azt menedzselő volt szdsz-es kör és külföldi kitartóik célja: állandósuló és fokozódó rossz érzület keltése a társadalomban. Feladat: a hamis közvélemény-kutatási eredmények, valótlan gazdasági adatok, meglévő, de kormányokon átívelő negatív folyamatok hangoztatásával, és valóban rossz, de felülértékelt dolgok szencázióhajhász közlésével (mint pl. valahol leállt a vonat) a kománypárti tábornak a hitében való megingatása, elbizonytalanítása, bennük a "talán mégsem úgy van, ahogy a kormány állítja" érzés keltése. Hiszen eledig három ogy-i választás mutatta világosan, hogy a maszív kormánypárti tömbböl való kiszavazás nélkül nincs kormányváltás. Precízen kitervelt és komótosan folytatott aknamunka.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!