Erre biztos nem számított Magyar Péter: 1956-os szervezetek tiltakoznak a lyukas zászló pártpolitikai felhasználása miatt

2024. október 02. 17:50

„Az 1956-os forradalom első napján keletkezett jelkép pontosan a nemzeti szimbólumok kisajátítása elleni tiltakozás okán jött létre” – emlékeztettek a tiltakozást aláírók.

2024. október 02. 17:50

Nyitókép: Attila Kisbenedek/AFP

Mint ismer, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke kedden jelentette be, hogy ezentúl az 1956-os lyukas zászló lesz a jelképük.

Azonban erre nem várt reakció érkezett, ugyanis az 1945 utáni politikai elítélteket, üldözötteket és leszármazottaikat tömörítő szervezetek közül több is kijelentette, 

„a leghatározottabban tiltakoznak” Magyar Péter pártelnök október 1-jei bejelentése ellen.

Ezt is ajánljuk a témában

 

A mai napig egyedülálló tiltakozási forma a lyukas zászló

Álláspontjuk szerint az 1956-os lyukas zászló a magyar történelmi zászlók sorába tartozik, így az egész nemzet önazonosságának és egyediségének szimbóluma – írták a közleményükben, majd rámutattak: 

Az 1956-os forradalom és szabadságharc első napján keletkezett jelkép pontosan a nemzeti szimbólumok kisajátítása elleni tiltakozás okán jött létre.”

„A magyar nemzeti színeket kommunista jelképpel beszennyező Rákosi címert a magyar társadalom akkor teljes egyhangúsággal és összefogással vágta ki, mint a nemzet önérzete elleni gyalázatot” – idézték fel.

Majd azzal folytatták „a világon a mai napig egyedülálló tiltakozási forma a lyukas zászló, egy különleges nemzeti kincs és egyértelmű azonossági jel”.

A kommünikét azzal zárták, „a legerélyesebben tiltakozunk különleges nemzeti jelképünk pártpolitikai célokra való felhasználása ellen, mely éppen olyan eszmei megerőszakolási kísérlet, mint amilyen a nemzeti lobogóból 1956-ban kivágott kommunista címer volt.”

A tiltakozást a következő szervezetek és magánszemélyek írták alá:

Égi Pál, az 56-os Szövetség elnöke

Csigás Zoltán, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége elnöke

Pintér Kornél, a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet elnöke

Dr. Horváth László, az 56-os Szabadságharcos Lovagrend elnöke

Máhli Imre, az 1956 Magyar Nemzetőrség elnöke

Ámon Antal, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége elnöke

Menczer Erzsébet, a Szovjetunióban volt magyar Politikai Rabok és Kényszer-munkások Szervezetének elnöke

Somssich Tamás, a Recski Szövetség főtitkára

Szelekovszkyné Csendes Mária, a Politikai Elítéltek Közössége 1945–56 főtitkára

Dr. Mari Albertné, a Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesületének elnöke

Összesen 71 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich99
2024. október 02. 22:52
Patkány Peti lop, csal és hazudik.
madre79
2024. október 02. 21:02
Miért engedik még mindig szemétkedni?
alice
2024. október 02. 20:36
9 éves voltam 1956-ban, Pesten, az akkori Majakovszkij, azelőtt és most a Király utcában, első emeleti erkélyes lakásban laktunk. Ez az utca vezet ma is a Városligetbe, így ott vonult teljes úttestszélességben a menet a Sztálin-szoborhoz. A házmesterné fölhozta a nemzetiszínű zászlót - amin a Rákosi címer szépen föl volt tekerve és -varrva, hogy kitűzze. A lentiek ezt kiszúrták, így édesanyám lefejtette, majd kivágta a gyűlölt címert, lent pedig benzines öngyújtóval meggyújtották, a hamut pedig eltaposták. Így született meg szemem láttára a lyukas a zászló, ami azóta is szent jelképe az 56-os forradalomnak. Máig sem értem, miért nem lett Magyarország hivatalos zászlaja. Azt hiszem, sokak nevében kikérhetem magamnak, hogy ezt a jelképet bárki bármilyen, az eredeti rendeltetésétől eltérően fölhasználja, így egyetértek a tiltakozókkal, és csatlakoznék hozzájuk.
states-2
2024. október 02. 20:06
Mi van futóbolondkám, lyukra futottál, 56-os lyukra?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!