Mindjárt itt a tanévkezdés – hogyan érinti ez a családok pénztárcáját?
Sokan előre spórolnak az iskolakezdésre, ugyanakkor vannak, akik hitelt vesznek fel. Idén javult a helyzet tavalyhoz képest.
Íme, a legfontosabb teendők!
Nyitókép: Médiacentrum Zalaegerszeg
Sok szülő már augusztus elején megkezdi a tépelődést, kell-e ismételni, megy-e még a szorzótábla, mi lesz A kőszívű ember fiaival, az érettségiről nem is beszélve. Augusztus utolsó hetét írjuk, vége a tépelődésnek, már nem lehet megkerülni a feladatokat, készülni kell a tanévkezdésre – írja a Világgazdaság. A portál Jávori Ildikó pszichopedagógus, az Eleven Team szakmai vezetőjének segítségével összeszedte a legfontosabb teendőket a tanévkezdéssel kapcsolatban.
1. osztályos: a hangsúly az érzelmi felkészülésen van, illetve a legjobb biztonságérzet/komfortérzet kialakításán. Jávori Ildikó azt javasolja, a kisgyermek:
búcsúzzon el az óvodától, kapjon válaszokat a kérdéseire, beszélgessen a szülő sokat az új korszakról, vásároljanak együtt, alakítsák ki az otthoni tanulás helyét.
Egy utolsó elköszönő látogatás az ovitól akkor fontos, ha nem volt meg korábban a ballagás. Az aggodalmasabb gyerekekkel ezen a héten már be is lehet nézni a suliba egy rövid sétára, de már hasznos a suli körüli séta is – hívja fel a gazdasági portál figyelmét a szakember.
Ezt is ajánljuk a témában
Sokan előre spórolnak az iskolakezdésre, ugyanakkor vannak, akik hitelt vesznek fel. Idén javult a helyzet tavalyhoz képest.
Felsős gyerekek: az ő esetükben a fókusz az elemzés – tervezés – célok meghatározásában van. Jávori Ildikó azt mondja,
a felsősöktől már el lehet várni az önállóságot: a szükséges eszközöket listázza egyedül, rakjon rendet, készítse fel az íróasztalt a tanulásra.
Önállóan nézze át a tanszereit, nézze át, mi kell, lomtalanítsa az íróasztalt, tervezze meg táblázatban a félévi, év végi céljait, ismerje fel erősségeit, gyengeségeit, tekintse át a problémás tantárgyakat, indítsa be a társasági életet.
Középiskolás gyerekek: náluk szükséges a teljes önállóság az elemzés – tervezés – célok meghatározásában.
A középiskolások esetében érdemes pályaválasztási gyűjtőmunkát végezni, listázni a megcélzott egyetemek, főiskolák, képzések linkjeit, a nyílt napoknak utánanézni és felvenni a naptárba.
Lehet jelentkezni pályaválasztási fórumokra, nyelvvizsga-időpontokat listázni – javasolja a szakember. Ugyanígy fontos az önmonitorozás és a célok megfogalmazása, illetve a heti naptár összeállítása.
Ezt is ajánljuk a témában
Továbbá az elmúlt években kiosztott 450 ezer laptop mellé 2025 végéig további százezer újabb laptop érkezik a magyar tanulókhoz
A szakember a Világgazdaságnak kifejti: ha a gyermek sajátos nevelési igényű, akkor már az első iskolai héten vegye fel a kapcsolatot az iskolai fejlesztő pedagógussal. Ha iskolán kívüli tanár kell, akkor azt is mielőbb keressék meg, mert a kiváló szakemberek hamar lekötik magukat.
Jávori Ildikó hangsúlyozza: ha a gyermek „mérföldkőhöz”, vagyis váltószakaszhoz érkezett (1. osztály, 5. osztály, felvételi, középiskola kezdete, érettségi),
akkor a szülőnek időt kell szakítania arra, hogy a gyermekével ebben az évben többet törődik, több időt szán a megsegítésére és kontrollra.