Derék munka volt: levezette Konok, hogy a Fidesz „tragikus” eredményt ért el a dombóvári időközin (VIDEÓ)
Hont András meg úgy vélte, a Tisza-csodában hívő lapok, véleményvezérek „reményt árulnak, önmagukat hülyítik körbe”.
Nem lesz könnyű eligazodni a szavazólapok között.
Nyitókép: a június 9-i voksolás szavazólapjai (Fotó:MTI/Balogh Zoltán)
Vasárnap egyszerre rendezik az európai parlamenti képviselők, valamint az önkormányzati és kisebbségi önkormányzati választásokat hazánkban.
Mindez azt jelenti, hogy a választóknak fel kell készülniük: eddig nem látott számú szavazólapot kapnak majd a kezükbe a szavazóhelyiségekben.
Összeszedtük a legfontosabb információkat a választásról:
A szavazóhelyiségek június 9-én vasárnap reggel 6 órától este 7 óráig lesznek nyitva.
A postán megküldött választási értesítőben mindenki megtalálja, hogy hol, melyik szavazókörben adhatja le a szavazatát. Az értesítő érdemes magunkkal vinni, de nem feltétele a szavazásnak, ellentétben a személyi okmányokkal.
A szavazáshoz érvényes személyi és lakcímigazolványra van szükség.
A személyazonosságot útlevéllel vagy jogosítvánnyal is lehet igazolni.
Ha valaki a szavazás napján veszi észre, hogy lejárt a személyije, még akkor is van lehetősége, hogy szavazzon. A kormányablakok ugyanis nyitva lesznek a hétvégén, így akinek semmilyen érvényes személyi okmánya nincs, a kormányablakban ideiglenes személyi igazolványt tudnak kiállítani a részére, amivel lehetséges a szavazás. (A hétvégén ugyanakkor kizárólag személyi okmányokkal kapcsolatos ügyintézésre és a lakcímkártya pótlására lesz lehetőség a kormányablakokban.)
Ha valakinek a bejelentett állandó lakcíme mellett rendelkezik tartózkodási hellyel is, akkor utóbbi cím szerinti településen is szavazhat, azonban ezt május 31-ig kérvényeznie kellett. Csak akkor szavazhat azonban a tartózkodási címén, ha ezt a címet február 11-ig bejelentette.
A szavazáskor a szavazóhelyiségben a szavazatszámláló bizottság előtt kell igazolnunk magunkat, majd alá kell írnunk a névjegyzéket.
Ezután megkapjuk a szavazólapokat és a borítékot.
Mindenképpen nézzük meg, hogy a szavazólapok le vannak-e pecsételve, a szavazat ugyanis csak ebben az esetben lehet érvényes!
A szavazólapon csak tollal írva lehet érvényes szavazatot leadni; a listák, jelöltek melletti körben két egymást metsző vonallal.
Hogy ki hány darab szavazólapot kap, arról itt írtunk bővebben, ahogy arról is, hogy egy újítás eredményeképpen a szavazólapok eltérő színű kerettel vannak ellátva, az egyszerűbb azonosítás érdekében.
Az európai parlamenti képviselők választására az egész országban azonos tartalmú szavazólap szolgál, amelyen érvényesen legfeljebb egy listára adhatjuk le a szavazatunkat. Az EP-szavazólap kék színű kerettel lesznek ellátva. A szavazólapon 11 lista közül kell majd választani.
Az Európai Parlament tagjainak választásán választójoggal rendelkezik minden, Magyarország területén lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar állampolgár, valamint az Európai Unió más tagállamának magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgára, amennyiben nyilatkozatot tesz arról, hogy választójogát Magyarországon kívánja gyakorolni; továbbá azok a nagykorú magyar állampolgárok, akiknek sem Magyarországon, sem az Európai Unió más tagállamában sincsen lakcímük.
Az önkormányzati választáson – településtől függően – főpolgármesterre, polgármesterre, a fővárosi és megyei közgyűlés tagjaira, valamint a kerületi és települési önkormányzati képviselőkre szavazunk majd.
Az önkormányzati választáson választójoggal rendelkezik minden, Magyarország területén lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar és európai uniós állampolgár, továbbá aktív választójoga van a menekültként elismert vagy huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező nagykorú személyeknek is.
A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint
országosan a 4 főpolgármesterjelöltön kívül összesen 7624 polgármesterjelölt és 46 209 képviselőjelölt indul majd.
Ha valaki valamelyik Magyarországon honos nemzetiséghez tartozik és regisztrálta magát nemzetiségi névjegyzékbe, akkor nemzetiségi önkormányzati képviselőkre is szavazhat. Ezt az erre nyomtatott, zöld színű szavazólapon teheti meg, ám szavazata csak akkor érvényes, ha a szavazólapot berakja a hozzá tartozó zöld borítékba.
Az a választópolgár, aki az egészségi állapota vagy fogyatékossága miatt mozgásában korlátozott, de nem akar az akadálymentes szavazókörben szavazni, mozgóurnát igényelhet – akár még a választás napján is, meghatalmazott útján. A mozgóurna iránti kérelmet a szavazás napján, június 9-én 12 óráig lehet benyújtani.