Breaking! Súlyos hajóbaleset történt Verőcénél, többen meghaltak
Szállodahajó ütközött egy másik hajóval szombat éjjel.
Az eltűnteket ezekben a percekben is nagy erőkkel keresik.
Nyitókép: LAKATOS PÉTER / MTI
Mint ismert: hajóbaleset történt Verőcénél, ahol szombat éjjel egy szállodahajó ütközött egy motorcsónakkal. Aznap éjjel arról érkezett bejelentés, hogy Verőce közelében egy vérző fejű férfit találtak, akiről azt feltételezték, hogy hajóbalesetet szenvedett.
A helyszín átkutatása során egy férfi, majd később egy nő holttestét találták meg,
valamint partra vontattak egy sérült kisgéphajót. Közben a rendőrség Komáromnál megállított egy szállodahajót, amelynek az oldala sérült volt.
A motorcsónakban nyolcan utaztak, közülük egy férfi kijutott a partra, két embernek a holttestét találták meg, öt embert jelenleg is keresnek. A Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat vezetője, Balázs László arról tájékoztatott a köztévén, hogy a kutatásban több százan dolgoznak. Hozzátette: a mentési munkálatokat nehezítette, hogy korlátozott látási viszonyok között kellett megkezdeni a kutatást, amit tovább bonyolított a Dunában lévő uszadék és vízben úszó sok hajóalkatrész.
Ezt is ajánljuk a témában
Szállodahajó ütközött egy másik hajóval szombat éjjel.
A Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat vezetője elmondta: a bejelentést követően nem lehetett tudni, pontosan hol történt a baleset, ezért a mentést irányítók döntése alapján 20 kilométeres körzetben kezdték meg a kutatást a Dunán. A szervezet hőkamerás drónokkal és a part menti részek átvizsgálásával segítette a hivatásos tűzoltók munkáját. Rámutatott:
nyilvánvaló hogy nagy erejű ütközés történt, ezt a túlélő férfi, illetve a megtalált két áldozat – egy férfi és egy nő – sérülései is igazolják.
„Ameddig nincs meg minden eltűnt ember, nem mondható ki, hogy ők valójában áldozatok” – hangsúlyozta a szakember. Úgy fogalmazott: „Értelemszerűen, a szakma szempontja alapján most már arról beszélünk, hogy inkább áldozatokat keresünk, a túlélés esélye gyakorlatilag a minimumra csökkent.”
Miután megérkeztek az első képek a hajóbaleset roncsairól, a BRFK arról adott ki egy galériát, ahogy a motorcsónak maradványait kiemelték a vízből, hogy a helyszínelők alaposabban szemügyre vehessék.
„Halálos hajóbalesetnél dolgoznak hajnal óta az egységeink” – írta a Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a Facebook-oldalán közzétett videó mellé, amelyen az látható, ahogy motorcsónakkal kutatnak.
„Hajnalban drónokkal és hajóval kapcsolódtunk be a már akkor zajló és most is folyamatban levő személykeresési feladatokba” – tették hozzá.
Eközben a rendőrség a Police.hu-n az eltűnt, ismeretlen helyen lévő személyek között tette közzé annak a két nőnek és három férfinak a fotóját, akiket még keresnek. A fotókat ide kattintva tekinthetik meg.
A Ripost legfrissebb információi szerint az egyik eltűntnek nyilvánított személy, a dévaványai V. Márton egy erdészeti szakközépiskola tanulója volt, tanulmányai során pedig kimagasló teljesítményt nyújtott. Olyannyira, hogy nem sokkal a tragikus baleset előtt hatalmas elismerést kapott az intézményétől:
április utolsó hetében megkapta az iskola legkiválóbb tanulójának járó díjat.
„Mártonnak már a nagypapája is vadászként dolgozott, így neki az erdészeti iskola nemcsak egy mellékes választás, hanem egyben életcél volt, mint ahogyan a vadászat is. Szabadidejét is a természetben töltötte: imádott a vadonban fotózni” – írja a portál.
A fiatal férfi, az iskolai elismerés átvételekor a Délmagyarországnak úgy fogalmazott: „Akkor nagyon sok időm volt otthon. Egy abszolút alapgépem van, azzal kezdtem el fotózgatni, ami nagyon sok időmet elvette. Volt olyan, hogy betelefonáltam az osztályfőnöknek, hogy nem tudok menni órára, mert kint ülök a nádasban és várom a kacsákat, hogy leszálljanak a vízre. Ezt mondanám hobbimnak, meg a vadászatot, de az meg ugye számomra nem hobbi, hanem egy életvitel, egy életforma.”
A lap információi szerint a hajón ülő, már megtalált áldozattal, a 20 éves B. Boglárkával is az iskolából ismerték egymást: a fiatal nő is az erdészeti technikum tanulója volt.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság időközben büntetőeljárást indított a Duna verőcei szakaszánál bekövetkezett, illetve két ember halálával és öt ember eltűnésével járó motorcsónak-tragédia körülményeinek tisztázása érdekében – olvasható a Police.hu-n.
Ezt is ajánljuk a témában
A BRFK közlekedési vizsgálói segítségnyújtás elmulasztása miatt hallgatták ki gyanúsítottként a férfit.
A rendőrök az érintett motorcsónaknál és a szállódahajónál is szemlét tartottak, valamint az utóbbi jármű kapitányát a BRFK Közlekedésrendészeti Főosztály beosztottjai gyanúsítottként hallgatták ki kétrendbeli, halált eredményező segítségnyújtás elmulasztása bűntett, valamint hatrendbeli segítségnyújtás elmulasztása vétség miatt.
A rendőrök gyanúja szerint a kapitány a balesetet követően a saját hajójának személyzetét nem riadóztatta, a mentési protokoll előírásait nem hajtotta végre, semmiféle intézkedést nem tett arra vonatkozóan, hogy a mentésre szoruló személyeket kimentse, továbbá a hajót sem állította meg.
A férfit őrizetbe vették, érdemi vallomást azonban nem tett a terhére rótt bűncselekményekkel kapcsolatban.
A rendőrök továbbra is vizsgálják az eset körülményeit, amely során már 25 tanút hallgattak ki, köztük a szállodahajó személyzetének tagjait, az utasokat, és külső tanúkat is.
Ezt is ajánljuk a témában
A motorcsónakban nyolcan utaztak, közülük egy férfi kijutott a partra, két embernek a holttestét találták meg, öt embert jelenleg is keresnek.
A történtek kapcsán megoszlanak a vélemények, nem csak a civilek, de a szakmabeliek között is. Az ATV-nek sikerült megszólaltatni a baleset kapcsán egy hajóskapitányt, aki szerint egyértelmű, hogy a kishajó kapitánya hibázott. Horváth Imre azt is kizártnak tartja, hogy a szállodahajó kapitánya érzékelhette volna az ütközést, hiszen egy ilyen hotelhajó vízkiszorítása közel kétezer tonna.
Ez nagyjából mintha egy pillangó nekirepült volna egy hegynek”
– mondta a kapitány.
Tóth Mihály, a Magyar Országos Hajózási szövetség szóvivője azt nyilatkozta, hogy „szigorú szabályok vonatkoznak arra, hogy két hajó mennyire közelítheti meg egymást: egészen kicsi, 30 méter távolságra már nem is mehet, sőt nem keresztezheti annak az útvonalát. Tehát a hobbihajók vezetőinek minden esetben elsőbbséget kell adnia.”
Ezzel szemben viszont Szalma Botond, a MAHART Zrt. korábbi vezérigazgatója szerint a szállodahajó kapitányának mindenképpen éreznie kellett az ütközést. „A hajós azért van a hídon, és azért van éjszakai és nappali szolgálat, hogy lássa, hogy mit csinál. Ez a mese kategória, hogy egy hajós nem érzékeli, hogy nekiment valaminek, és az mi volt, egy fát is érzékel egy jó hajós, ha nekimegy a hajója” – nyilatkozta Szalma.
Ezt is ajánljuk a témában
Továbbra is nagy erőkkel keresik annak a motorcsónaknak az utasait, amelyik egy szállodahajóval ütközött.