Nehéz szülés volt: áldását adta az Európai Parlament Von der Leyen új bizottságára
December elején hivatalba léphetnek az új biztosok.
Azt kívánom a Fidesznek, hogy minél hamarabb találja meg azt a pártcsaládot, ahol jól érzi magát és meg tudja sokszorozni a cselekvési képességét – fogalmazott a Mandinernek Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter, akit Veszprémben a Portfolio Balaton konferencián kérdeztünk az EU-s tagságunk mérlegéről és az EP-választásról.
Nyitókép: Képernyőfotó
Húsz éve tartozunk az Európai Unióhoz, hozta-e a várakozásokat a tagság Magyarország számára?
Ez annak a függvénye is, hogy mit vártunk – szerintem mi vártunk túl sokat az EU-tól. A külső tényezőktől mindig arra számítunk, hogy elrendezik a belső viszonyainkat, igazságot tesznek és jólétet teremtenek, de erre az Európai Unió nyilvánvalóan nem alkalmas. Ha józan számítást végzünk és megnézzük a fejlődési ívet 2004 és 2024 közötti Magyarországon, akkor beláthatjuk: igen, mindezt az unió nélkül nem futhattuk volna be. A meghiúsult vagy nem teljesült várakozással kapcsolatban pedig, ahogy utaltam rá,
meg kell néznünk, hogy nem nekünk voltak-e túl nagy elvárásaink az EU-val kapcsolatban.
Milyennek látja most az unió és Magyarország kapcsolatát?
Általánosságban van egy egyes témákban nagyon határozott elképzeléssel rendelkező, vitaképes kormány, amely éles vitákat folytat bizonyos uniós szervekkel politikai és ideológiai kérdésekről, elsősorban az Európai Parlamenttel, másodsorban az Európai Bizottsággal. Ugyanakkor
szakpolitikai téren rengeteg területen nagyon jó az együttműködés;
ilyen például a védelmi politika vagy a kohéziós politika – utóbbinál a legjobban teljesítő uniós államok közé tartozunk. Tehát szerintem ma a viszony olyan, mint egy az európai integráció előmozdításában elkötelezett uniós intézmény – az Európai Bizottság – , és az Európában elfoglalt helyéről markáns véleménnyel rendelkező nemzeti kormány – a magyar kabinet – között lehet.
Évek óta szívügye, hogy javuljon az Európai Néppárt (EPP) és Fidesz kapcsolata, ön szerint ebben a KDNP hídszerepet tölthet be. Most már tudjuk, hogy a Fidesz biztosan nem akar a néppártba visszamenni, helyette az ECR-, az ID-, vagy akár egy új csoportban való tagságon gondolkodik. Mit gondol az útkeresésről?
KDNP-sként az Európai Néppártban maradtam, tehát a személyes állásfoglalásomat tudom ismertetni.
Mindenképpen fontos a Fidesz számára, hogy valamilyen európai pártcsalád része legyen,
mert ez nagy mértékben növeli a cselekvési képességét, hiszen akkor adva van hozzá egy infrastruktúra. Minél erősebb ez a pártcsalád, minél átfogóbb az együttműködés, annál jobb a helyzet. Azt kívánom a Fidesznek, hogy minél hamarabb találja meg azt a pártcsaládot, ahol jól érzi magát és meg tudja sokszorozni a cselekvési képességét.
A KDNP esetlegesen mandátumot nyerő képviselője marad az Európai Néppártban?
Igen, úgy tudom, hogy az EPP-nek semmilyen kifogása nincs a KDNP néppárti tagsága ellen, sőt kifejezetten jó a kapcsolat. Amikor néppárti politikusokkal találkozom, akkor soha nem érzékelek problémát.
Újabb mandátumra jelöli az Európai Bizottság elnöki tisztségébe Ursula von der Leyen jelenlegi elnököt az EPP, a magyar kormány viszont deklaráltan nem támogatja az ő újrázását. Jó döntés született a néppárt részéről?
Nem vettem részt a választási folyamatban, így kívülről nem lenne szép véleményezni a döntést. Brüsszeli sajtóforrások is több variációt emlegetnek a bizottsági elnöki poszttal kapcsolatban, így nem lehetünk száz százalékig biztosak abban, hogy Von der Leyen lesz a befutó. Meglátjuk, hogy ki lesz az Európai Bizottság új elnöke, könnyen lehet, hogy ez ismét tagállami alkuk eredménye útján és nem a csúcsjelölti rendszer alapján fog eldőlni.