Orbán Viktor a CPAC-en: Idén véget vethetünk a progresszív liberális hegemóniának
Csütörtökön megkezdődött Budapesten a világ konzervatív erőinek seregszemléje, melynek fő szónoka Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke.
Az NRC részletesen bemutatja az Európára is ható magyar konzervatív mozgalmat.
Portrét közölt a holland NRC nevű lap Orbán Balázsról, a miniszterelnök politikai igazgatójáról. A magyar kormánnyal szemben jórészt kritikus cikkben felidézik a brüsszeli NatCon konferenciát, amit csak a harmadik helyszínen sikerült megtartani, ráadásul oda is rendőröket küldött a helyi polgármester. Ahogy a szerző fogalmaz:
a belga hatóságok zavaros kísérleteket tettek a konzervatív rendezvény betiltására, ám nem jártak sikerrel.
Így felszólalhatott Orbán Viktor és Nigel Farage is, a kormányfő ugyanakkor úgy fogalmazott, Brüsszelben nehezen viselik a szólásszabadságot.
A riport szerint miközben a szónokok az uniós vezetést kritizálták, a terem hátsó részében egy ember különösen is elégetetten figyelt. Orbán Balázst egy határokon átnyúló „orbánista” mozgalom építészeként azonosítja a cikkíró, aki ismerős arc már a jobboldali konferenciákon. Ide sorolja a NatCon mellett a budapesti Demográfiai Fórumot vagy éppen az épp most zajló CPAC-et. A konferencia egyik díszvendége a holland Geert Wilders, aki pénteken tart előadást.
Ezt is ajánljuk a témában
Csütörtökön megkezdődött Budapesten a világ konzervatív erőinek seregszemléje, melynek fő szónoka Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke.
A cikk kitér arra, hogy Orbán Balázs jogász, egyetemi oktató és publicista, 2018 májusában csatlakozott a magyar miniszterelnök kabinetjéhez. Ezt követően gyorsan emelkedett a csillaga: 2022 óta Orbán Viktor jobbkezeként tevékenykedik, s szerepe létfontosságú minden döntésben.
A szerző felidézi egy korábbi nyilatkozatát: „Teljesen más vezetésre van szükség Brüsszelben. Az európai liberálisok mindenkire rá akarják erőltetni az ideológiájukat, semmibe veszik az egyes tagállamokat. A kereszténységen alapuló elvekért küzdünk.”
Küzdenünk kell egyedülálló nyelvünk és kultúránk megőrzéséért. Harcolunk egy olyan állam fenntartásáért, ami biztonságot ad minden magyarnak a Kárpát-medencében.
Harcolunk azon elvekért, amelyek a kereszténységen alapulnak, társadalmunk alapkövei. Máshol Európában már nem mondhatod ki hangosan, hogy a család – apa, anya és gyermekeik – a társadalom sarokköve. Aki ellenzi ezt a hagyományos koncepciót, előbb-utóbb demográfiai problémákkal szembesül, s így még inkább a migrációra és a civilizációs konfliktusok importálására lesz utalva.”
Orbán Balázs szerint ez valójában pragmatizmus.
A cikk szerint Brüsszelben idegesek, hogy a konzervatív ideológia terjedőben van, a magyar miniszterelnökre egyre többen tekintenek példaként, a júniusi választáson pedig jobboldali előretörés várható.
A szerző kitér arra, hogy Orbán Balázs nem csak Magyarországon, hanem külföldön is markánsan jelen van a politikai fórumokon és konferenciákon. A miniszterelnökkel együtt utazik Pekingbe, Moszkvába, Washingtonba és minden brüsszeli EU-csúcstalálkozóra. X-en közzétett tweetjei számosak és élesek. Csak egy példa: „Brüsszelt egy korrupt, háborúpárti elit tartja fogva.”
A cikk megemlíti, Orbán Balázs az MCC vezetője is, ami a tehetséggondozás mellett egy gondolkodói kört is jelent.
Az intézménynek már Brüsszelben és más európai nagyvárosokban is vannak telephelyei, működéséről már a New York Times is beszámolt.
Az MCC nemrégiben a Libri, Magyarország legbefolyásosabb könyvkiadó és -kereskedő hálózatának többségi részvényese lett, amit tiltakozások is követtek. Orbán Balázs maga is ír könyveket. „Mi mindig a magunk specifikus magyar módján csináljuk a dolgokat. A külföldről érkező ötleteket mindig a saját igényeinkhez igazítjuk.”
Orbán Balázst idézve a cikk kitér az MCC szerepére az új generáció vezetőinek képzésében, ami a magyar történelemben, a túlélésért folytatott küzdelemben gyökeredzik.
A szerző úgy fogalmaz, míg a nyugati nyugdíjasokat szívesen látják, a háború vagy üldözés elől menekülőknek nincs helyük Magyarországon. Hazánk ugyanis évek óta elutasítja az EU migránspolitikáját, a legújabb paktummal együtt.
Magyarország továbbra is ellenáll, mert a migráció társadalmi kockázata magasabb, mint a migránsok gazdasági potenciálja. Az utcáink sokkal biztonságosabbak, mint a legtöbb nyugat-európai városé. A liberálisok azt hitték, hogy az integráció könnyű lesz, hogy az emberek gyorsan alkalmazkodnak a befogadó országhoz. De ez kudarcot vallott – így Orbán Balázs.
Forró politikai nyár vár Európára, jósolja, hozzátéve, Magyarország fogja megváltoztatni az Uniót, s nem fordítva.
„Brüsszelnek teljesen át kell alakulnia, ezzel az üzenettel lépünk az európai választási küzdelembe” – mondja a politikai igazgató.