Tavaly júliusban Anne Longfield volt gyermekjogi biztos jelentése arra a következtetésre jutott, hogy
a gyermekek mentális egészségi állapota olyan rossz helyzetben van, hogy az ország jövőbeli jólétét fenyegeti.
A jelentés megállapította, hogy minden hatodik 6 és 16 év közötti gyermekről kimondható, hogy valószínűleg mentális egészségi problémával küzd, míg ez az arány 2017-ben kilenc az egyhez volt. 2019 decembere és 2021 áprilisa között 47 százalékkal nőtt a kiskorúak krízisellátó csoportjaihoz történő új sürgősségi beutalások száma. Angliában, ahol tavaly több mint egymillió gyermeket utaltak be mentálhigiénés szakemberekhez, az ilyen jellegű beutalások száma 2017 és 2022 között megduplázódott.
Az Egyesült Államokban a Z generáció közel 42 százaléka szenved mentális betegségben. Kevesebb mint a felük állítja, hogy mentális egészsége rendben van, és megdöbbentő 40 százalékuk állítja, hogy járt már terapeutánál, hogy kezelést kapjon.
Ezek a számok azt mutatják, hogy a mentális betegségek normalizálódtak, és
a fiatalok jelentős része arra szocializálódott, hogy betegnek tekintse magát.
A mentális fogyatékosság normalizálódása, a medikalizáció szükségszerűségének közvetlen következménye.
Az egészség domináns kérdéssé vált, mind a magánéletünkben, mind a közéletben. Úgy tűnik, hogy minden egyes év elteltével egyre több időt és erőforrást fordítunk arra, hogy az egészségről és a betegségről gondolkodjunk. Úgy tűnik, hogy a mentális egészség javítására fordított több erőforrásnak az a perverz következménye, hogy rontja a helyzetet.
Már 2005-ben megjósoltam, hogy a terápiás kultúra térhódítása a magukat betegnek érző emberek számának folyamatos növekedéséhez fog vezetni. Ezt mondtam:
„Íme egy jóslat: a nyugati társadalmak nem fognak túllépni az egészségügyi ellátás válságán; ez meghaladja a lehetőségek határait. Nem számít, milyen politikát folytatnak a kormányok, vagy mennyi pénzt költenek a problémára, még ha meg is négyszerezik az egészségügyi kiadásokat, a probléma nem fog megszűnni. Amíg a betegség normalizálása kulturálisan megerősített marad, addig valószínűleg egyre többen fogjuk magunkat betegként azonosítani, és egyre hosszabb ideig fogjuk magunkat betegként azonosítani. A probléma megoldása nem a politika, de még csak nem is az orvostudomány, hanem a kultúra területén rejlik”.