Elviselhetetlen sértés: szerdai tette miatt kitennék Magyarországot az Európai Unióból

Az olasz politikus szerint nincs több idő.

Magyarország és Svédország hadiipari megállapodásától, valamint Orbán Viktor magyar és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök pénteki, budapesti találkozójától hangos a világsajtó.
A világ vezető lapjait is élénken foglalkoztatta Orbán Viktor miniszterelnök és Ulf Kristersson svéd kormányfő budapesti találkozója. A beszámolók szerint a svéd miniszterelnök budapesti látogatása mindenkit meglepett, mivel Ulf Kristersson korábban azt nyilatkozta, csak azt követően látogat el a magyar fővárosba, miután Magyarország is jóváhagyta Svédország NATO-csatlakozását.
A világsajtó arról is beszámolt, hogy új hadiipari megállapodást írt alá a két kormányfő, amelynek keretében a meghosszabbították a magyar haderő tizennégy Gripen vadászgépének szerződéseit, valamint Magyarország újabb négy Gripennel növeli a légierejét. Több lap is utalt rá, hogy a két ország között az elmúlt években jelentősen nőtt a kereskedelem, és egyre meghatározóbbak a gazdasági kapcsolatok.
Míg a legtöbb meghatározó nyugati hírportál érdemben nem tudott mit kezdeni a svéd-magyar találkozóval, és nem tudott fogást találni Magyarországon azon kívül, hogy utolsóként ratifikálja a NATO tagok közül hazánk Svédország csatlakozását a katonai szövetséghez, a Politico mindent megtett, hogy ismét rossz színben tüntesse fel hazánkat. A lap szerint
a NATO-csatlakozás jóváhagyásához mindössze néhány sugárhajtású gép kellett és az, hogy a svéd miniszterelnök büszkeségét félretéve mégis elzarándokoljon Budapestre.
Arra is rámutattak, hogy Svédország korábban többször bírálta Magyarországot a jogállamisági aggályok és az LMBTQ+ közösségek diszkriminációja miatt.
Jakop Dalunde svéd zöldpárti EP-képviselőt is megkereste a brüsszeli lap, aki arra utalt, Orbán Viktort megsértették a jogállamisági kritikák és elsősorban emiatt kellett várnia Svédországnak arra, hogy csatlakozhasson a katonai szövetséghez. Emlékeztetett:
Az ellenzéki svéd Zöld Párt arra figyelmeztette Kristersson kormányát, hogy ne kössön Magyarországgal védelmi megállapodást a NATO tagságért cserébe.
A Politico Vadai Ágnes MSZP-s politikust is megkereste, aki gyerekesnek és irracionálisnak nevezte azokat a kifogásokat, amelyekkel a kormány késleltette a svéd NATO-csatlakozást. Tompos Márton, a Momentum politikusa pedig a magyar miniszterelnököt azzal vádolta, az egoizmusán múlott a Svédországgal kapcsolatos jóváhagyás.
Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán