Kocsis Máté a svéd NATO-ratifikációról: Ha a svédeknek fontos a csatlakozás, akkor idejönnek
A farkcióvezető hangsúlyozta, „ehhez szükséges a két miniszterelnök budapesti találkozója”.
Az ellenzéki frakciók képviselői sem vettek részt teljes létszámban a hétfői rendkívüli parlamenti ülésen. A kormánypártok már korábban jelezték, Svédország NATO-csatlakozásáról a tavaszi ülésszakban már napirenden szerepel a zárószavazás. A Mi Hazánk képviselői ráadásul nemmel szavaztak.
Ahogy az várható volt, a napirend előtti felszólalások után – határozatképtelenség miatt – véget is ért az Országgyűlés rendkívüli ülése, amelyet az ellenzéki pártok kezdeményezésére hívott össze hétfőre Kövér László házelnök. Az MSZP kezdeményezésére, a többi baloldali párt támogatásával összehívott ülésen Svédország NATO-csatlakozásáról, az életvégi döntésről és az akkumulátorgyárak munkabiztonságáról vitáztak a képviselők, a kormánypártok nem vettek részt az ülésem.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője Facebook-bejegyzésében korábban azt írta,
Ezt is ajánljuk a témában
A farkcióvezető hangsúlyozta, „ehhez szükséges a két miniszterelnök budapesti találkozója”.
álláspontunk szerint, a rendes parlamenti ülésszaknak mindjárt az elején sor kerülhet a svéd NATO ratifikációra, de ehhez szükséges a két miniszterelnök budapesti találkozója. Ha a svédeknek fontos a csatlakozás, akkor idejönnek, ahogy Törökországba is elmentek
Noha a Mi Hazánk kivételével az összes ellenzéki párt igennel szavazott, a kormánypártok nélkül határozatképtelen lett a szavazás. Nem törték össze magukat ugyanakkor a baloldali frakciók sem, mivel egyik pártnak sem szavazott az összes képviselője:
A napirend előtti felszólalók közül Kanász-Nagy Máté, az LMP politikusa elmondta: az embereket meg kell kérdezni a fontos ügyekben. Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezetője napirend előtt arról beszélt: Magyarország nemzeti érdeke, hogy Svédország a NATO tagja legyen – számolt be a Magyar Nemzet.
Vétózzuk meg Svédország NATO-csatlakozását, mert az a harmadik világháború felé tett lépés lenne
– hangsúlyozta Novák Előd a napirend előtti felszólalásában. A Mi Hazánk politikusa szerint a svédek érdeke is, hogy ne szélesítsék a háborús konfliktust azzal, hogy a NATO-hoz csatlakoznak.
Brenner Koloman, a Jobbik politikusa szerint a magyar nemzeti érdek ellen van az időhúzás a svéd NATO-csatlakozás ügyében. Harangozó Tamás, az MSZP képviselője a felszólalásában külön köszöntötte az ülésen megjelent szövetséges országok nagyköveteit – így David Pressman amerikai nagykövetet is.
Ezt is ajánljuk a témában
Váratlan megjelenés.
Harangozó szerint nemzetközi szégyen, hogy még nem került sor Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációjára. A politikus Novák Katalin köztársasági elnököt is bírálta
A momentumos Bedő Dávid a felszólalásában az aktív eutanázia legalizálása kapcsán arról beszélt, hogy a kormány kezdeményezzen népszavazást a kérdésben. – Az ország újra szégyenpadra került. Svédország NATO-csatlakozásának hátráltatása nem egyszerű hiba – vélekedett Vadai Ágnes, a DK politikusa a felszólalásában. A Gyurcsány-párt képviselője szerint ez veszélybe és perifériára sodorta az országot.
Az ülés végén felolvasták Kocsis Máté, a Fidesz, valamint Simicskó István, a KDNP frakcióvezetőjének levelét, amiben megerősítették, hogy a kormánypártok nem vesznek részt a rendkívüli ülésen.
Nyitókép: MTI/MTVA