Bemutatták a Kommentár konzervatív folyóirat legújabb lapszámát, melynek a témája a korszellem volt. A bemutató kerekasztal-beszélgetést a Magyar Nemzeti Múzeumban tartották, melynek résztvevői Lánczi András, az MCC Center of European Political Philosophy vezetője, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója és Turgonyi Zoltán, a Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpont Gyakorlati Filozófiai Kutatócsoportjának vezetője voltak. A beszélgetést Horváth Szilárd, az M5 Kommentár Klub című kultúrpolitikai magazinműsorának házigazdája moderálta.
Mi is a korszellem?
L. Simon László alapító szerkesztő és Békés Márton történész, a lap főszerkesztőjének köszöntőjét követően Horváth feltette a kérdést: mi is a korszellem? Lánczi szkeptikus a korszellem fogalmával szemben, mindig vannak divatok, ezek néha egy fogalomban öltenek testet. Hegel minden korban a szabadság megnyilvánulását kereste. A korszellem azt feltételezi, hogy van egy kor, amihez hozzá lehet rendelni egy szellemiséget. A divatos fogalmak viszont legalább anyit elfednek, mint amennyire kinyitják a szemünket.
Turgonyi szerint köznapi értelmében a szó egyszerűen a ma létező mentalitás, nem jelenti, hogy a hegeli értelemben van egy szellem, amely meghatározó irányba viszi a történelmet, keresztényként ilyenben nem is hihetünk. A filozófus szerint a régi, klasszikus liberalizmusban is kódolva volt a mai, egyenlőségelvű gondolkodás, de régen nem vette magát komolyan, ma már komolyan veszi magát.
A régi liberalizmus elve, hogy az egyén bármit megtehet, amíg másnak nem árt, ez a "kár-elv".
Amíg a másik egyént nem ölöm meg, addig a saját életemmel azt kezdek, amit akarok. De ha például valaki a tehetségét parlagon hagyja, másnak nem árt, a közjó mégis sérül. A liberális állam mindig feltételezi, hogy lesz elég ember, aki gyereket vállal és működteti az államot, de ezt nem írhatja elő, tehát soha nincsen garancia alla, hogy az állam működik.
A liberális állam feltételezi egyfajta erkölcsi rendszer létét, melyet nem írhat elő, különben nem lenne liberális állam. Turgonyi szerint a huszadik században az emberek mégis spontán megtették azt, ami kellett a társadalom működéséhez. Ekkor kezdték el az emberek komolyan venni a liberalizmust, és ez okozza a problémákat.