Az erdőben sokkal lassabban történik minden – Darányi László a Mandinernek
Darányi László természetvédelmi őrrel beszélgettünk hiúzokról, lassulásról, a Börzsöny mélyének titkairól – éppen ott a helyszínen, ahogy azt kell.
Sikeres a Duna-Ipoly Nemzeti Park fajmegőrzési programja.
Érdekes felvételt tett közzé a Duna-Ipoly Nemzeti Park a Börzsönyben ólálkodó egyik vadmacskáról a Facebookon. A nemzeti park bejegyzése szerint a videóra vett – fokozottan védett – vadmacska (Felis silvestris) a nemzeti parkban elkerített területen él, egy fajmegőrzési programban vesz részt, és
továbbra is jól érzi magát
– írták. Hozzátették, hogy a területen legalább két kifejlett egyed él, 2023 nyarán pedig további két vadmacskakölyök is nevelkedett a területen.
A vadmacska számára kiemelten fontos, hogy megőrizzük a természetes, nagy kiterjedésű, összefüggő erdőket. Fontos számukra, hogy az erdők változatos szerkezettel rendelkezzenek, ami nemcsak gazdag táplálkozó helyeket, de kiváló búvóhelyeket is nyújt számukra. Ezért a megkezdett természetvédelmi erdőkezeléseket (lékek, változatos holta-formák, mikro-élőhelyek kialakítását) a LIFE4OakForests projekt keretében idén télen is folytatják.
A nemzeti park felhívta a figyelmet arra, hogy
a vadmacskák nehezen tűrik az erdő bolygatását, a zavarást,
például illegális technikai sportokat az erdők területén.
A faj fennmaradásának további veszélyeztető tényezője az erdők feldarabolódása, valamint a kivadult házimacskák. A házimacskák nemcsak a faj genetikai elszegényedése miatt veszélyesek, hanem versengenek a táplálékért és a legjobb búvóhelyekért, valamint betegségeket adhatnak át a vadmacskáknak – írták.
A vadmacskák egyébként kitűnő ragadozók annak ellenére, hogy alig nagyobbak egy tipikus házimacskánál; szinte bármilyen állatra vadásznak, amelyet el tudnak ejteni. Esznek madarakat, hüllőket – az átlagos macska reakcióideje körülbelül 20-70 milliszekundum, ami gyorsabb, mint egy átlagos kígyóé (44-70 ms) –, kisebb emlősöket, de adott esetben egy mezei nyulat vagy őzgidát is képesek lehetnek elejteni.
Ezt is ajánljuk a témában
Darányi László természetvédelmi őrrel beszélgettünk hiúzokról, lassulásról, a Börzsöny mélyének titkairól – éppen ott a helyszínen, ahogy azt kell.
Nyitókép: képernyőfelvétel