Kiakadtak a pékek: ez a baj az albán pékségekkel
Döbbenetes részletekre mutatott rá a Magyar Pékszövetség elnöke.
A pékáruk silány minőségének és a kényszerűen nagy fogyasztói keresletnek köszönhetik az albán pékségek a magyarországi sikereiket. A kétes sütőipari cégek akkor tűnnek majd el, amikor a kenyér nem csak árban, de minőségben is legyőzi a veknit.
Töretlenül terjeszkednek a kétes minőségű pékárut forgalmazó albán pékségek Magyarországon. Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke a közelmúltban arra figyelmeztetett, hogy az immár 400-500 koszovói és albán pékség mindössze 20-30 vállalkozó tulajdonában áll, üzleti magatartásuk pedig veszélybe sodorja a hazai sütőipari szereplőket.
A pékeket tömörítő érdekképviselet szerint ezek a vállalkozók gyakorlatilag ugyanabból a tésztából gyártanak sok különféle terméket, amelyek a Magyar Élelmiszerkönyv szabályainak egyáltalán nem felelnek meg – vélekedett Septe József. A tulajdonosok ráadásul megkerülik a munkaügyi szabályokat, és minimális tőkebefektetéssel, bérelt helyiségekben, bérelt berendezéseket használnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Döbbenetes részletekre mutatott rá a Magyar Pékszövetség elnöke.
Az albán pékségek jóval olcsóbban gyártanak pékárut, így a hazai versenytársakhoz képest érdemben alacsonyabb áron kínálják a helyben sütött termékeiket. A továbbra is töretlen balkáni befektetési hajlandóság ugyanakkor azt mutatja, a fogyasztókat az árszint jobban érdekli a minőségnél.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Mandiner megkeresésére a fokozott, társhatóságokkal közösen végzett ellenőrzések tapasztalatairól kiemelte:
jelentős a különbség az egyes pékségek között a minőség és a szabálykövető működés terén is. Ennek ellenére nem lehet általánosan kijelenteni, hogy a sütőipari szektor bármely típusa kiemelt élelmiszer-biztonsági kockázatot jelentene.
Az ellenőrök azonnal bezáratják azokat a pékségeket, ahol komoly szabálytalanságot – például élelmiszer-biztonsági hiányosságot – tapasztaltak és a szabálytalanság súlyosságától függően határozott időre fel is függesztik a működésüket. A Nébih tapasztalatai ugyanakkor azt mutatják, hogy az ellenőrzések alkalmával feltárt hibákat az érintettek általában kijavítják. A hatóság az utóellenőrzések során a higiénés körülmények és az adminisztratív eljárások terén is legtöbbször javulást tapasztal.
A Nébih arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon a sütőipari termékekre vonatkozó jogszabályi kötelezettségeket a Magyar Élelmiszerkönyv tartalmazza. A forgalomba hozott termékekre csak akkor használhatók bizonyos elnevezések, ha azok megfelelnek az előírásban rögzített követelményeknek.
Ez azt jelenti, hogy egy pékárut csak akkor lehet kenyérként árulni, ha az élelmiszerkönyv kenyérre vonatkozó előírásait a gyártó maradéktalanul betartja. Ha ezeket az előírásokat részben figyelmen kívül hagyja, akkor sem jár el szabálytalanul, de nem használhatja a termékre a kenyér megnevezést, de például vekniként vagy cipóként már árulhatja.
Fontos, hogy a sütőipari termékeknek az összetevőit – amennyiben az élelmiszerkönyv iránymutatásától eltérően készülnek – is kötelező feltüntetni. Súlyos szabálytalanság, ha a címkén nem a valóságnak megfelelően szerepelnek az összetevők.
A Nébih azt javasolja, ha egy élelmiszer minőségi jellemzői határozottan eltérnek a fogyasztói elvárástól, akkor közérdekű panaszbejelentést kell tenni, melyet a hivatal minden esetben alaposan kivizsgál.
Az albán pékségek a fogyasztókat is megosztják. A nyilvános fórumokban és a közösségi médiában ugyanakkor sokan arra figyelmeztetnek, hogy az üzletláncokban kapható, az élelmiszerkönyv előírásai szerint elkészített zsemle legalább olyan silány minőségű, mint egy albán pékségben kapható buci. Az albán pékségek jelentős versenyelőnyének receptje tehát az, hogy egy buci gyakorlatilag fele annyiba kerül, mint egy zsemle.
A közösségi oldalakon időről időre fellángoló heves viták közepette azzal az összes magyar pékáru-kedvelő egyetért, hogy az albán termékek minősége jelentősen elmarad a hazaitól.
Az albán áruk alapanyaga jellemzően egyetlen tésztaféle, függetlenül attól, hogy kakaóscsiga, vagy sajtospogácsa készül belőle. Jellemző a tészta magas élesztő- és cukortartalma, ami amellett, hogy még költséghatékonyabbá teszi a gyártást, az egészséges táplálkozással sem egyeztethető össze.
Ezt is ajánljuk a témában
A belgyógyász szerint élve marad az élesztő, ami a tápcsatornába jut, és ott erjesztve bontja az ottani táplálékot.
A Nébih a Mandiner kérdésére a fogyasztói tudatosságot emelte ki: a feltűnően alacsony ár minden élelmiszernél gyanakvásra ad okot, mivel borítékolható, hogy a termék olcsó, kevésbé jó minőségű alapanyagokból készült.
Az elmúlt években jelentősen elmozdult a minőség felé a fogyasztói kereslet a sütőipari termékeknél. Erre a kenyér a legjobb példa: az elmúlt években a fehér kenyér iránti kereslet meredeken visszaesett, miközben a vásárlók jobban odafigyelnek az egészséges táplálkozásra is. Ennek köszönhetően egyre többen választják a magasabb hozzáadott értékű, ezáltal drágább pékárut. A folyamatnak köszönhető, hogy az elmúlt években rengeteg kisebb, kézműves pékség nyílt, amelyek életben maradtak az utóbbi időszak válságai ellenére is. A 2022-ben és 2023-ban tapasztalt rekordmagas infláció időszakában a kenyérfélék ára a többi élelmiszernél jóval meredekebben nőtt, és az alapanyagárak csökkenése ellenére is megmaradt a magas árszínvonal. A több terméknél akár 80-100 százalékos áremelkedés, az egyre egészségtudatosabb táplálkozás, a szélsőségesen változó alapanyag- és szállítási költségek és a közel egy évtizede állandósult munkaerőhiány pedig egyhamar nem teszi vonzóvá az ágazatot sem a magyar, sem az albán befektetők számára.
Nyitókép: Chikako Nobuhara/Getty Images