Szent István-nap előestéjén a Fejér vármegye móri járásában található Csókakőn szoboravatásra került sor, ugyanis átadták vitéz Horthy István kormányzó-helyettes, repülő főhadnagy mellszobrát – számolt be a Magyar Nemzet.
A Csókakői vár alatt elterülő Nagy-Magyarország tér korábban már helyt adott vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó, II. Rákóczi Ferenc fejedelem, Hunyadi János hadvezér, Szent László király mellszobrainak is. A történelmi személyiségeknek helyt adó tér ezúttal a keleti fronton, 1942. augusztus 20-án, harminchét évesen repülőszerencsétlenségben elhunyt
Horthy István szobrával gyarapodott.
A gépészmérnök végzettségű, több nyelven beszélő Horthy István 1930 végén szerződéses mérnökként alkalmazták a MÁVAG-nál. Ezután 1935-ben igazgatóhelyettes, 1937-ben igazgató, két évvel később pedig vezérigazgató lett.
A frontszolgálat alatt már feleségével is megosztotta azt az álláspontját, hogy a németek már elvesztették a háborút. Hazatérte után Angliába vagy az Egyesült Államokba ment volna, hogy kapcsolatai révén előkészítse az ország átállását a szövetséges oldalra (összhangban Kállay Miklós miniszterelnök politikájával). A magyar politikai vezetés döntése értelmében augusztus 20-át követően Horthy István vadászpilóta-beosztása megszűnt volna, és kormányzóhelyettesi minőségében először protokolláris feladatokat látott volna el a keleti fronton,majd visszatért volna Magyarországra. A visszahívó parancs késéssel érkezett a frontra, de megkapta még 19-én. Emiatt másnap nem vehetett volna részt bevetésen – de felettese nem tudott róla, ő meg nem jelentette. Egy korábbi légi győzelme mellé feltehetően befejezésnek szánta az aznapi bevetést, mivel az a 25. bevetése lett volna.
Deaktiválása előtti utolsó bevetésén a Belgorodi területen fekvő Alekszejevka város közelében,
Ilovka falunál 1942. augusztus 20-án hajnali 5 óra 7 perckor, röviddel a felszállás után Héja típusú vadászgépével lezuhant.
A csókakői ünnepségen beszédet mondott Fűrész György polgármester, Horthy Éva és Zetényi Csukás Ferenc a Horthy István Alapítvány képviseletében, Hegedűs Lóránt, a Horthy Miklós Társaság elnöke, valamint az eredeti cikk írója.