Bekérették a németek az orosz nagykövetet: mutatjuk, miért
Németország pénteken beidézte az orosz nagykövetség képviselőjét egy 2022-ig visszanyúló kiberkémkedés miatt.
Sz. Bíró Zoltán szerint politikailag is reagálni kéne az orosz középiskolai történelemkönyvre.
„Politikai szinten is reagálni kellene arra az orosz középiskolai történelemkönyvre, amely az 1956-os magyar forradalmárokat lázadó radikálisoknak, a fasiszta Magyarország volt katonáinak állítja be” – mondta Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában.
A szakértő később kifejti, hogy politikai szintű reakció alatt az orosz nagykövet magyar külügyminisztériumba történő bekéretését érti:
„Minimum be kellene kéretni a magyar külügyminisztériumba az orosz nagykövetet azok után, hogy egy Oroszországban kiadott középiskolai történelemtankönyv fasiszta akciónak állítja be az '56-os forradalmat.
Majd azt is hozzáteszi, hogy: „Ezt a hazugságot még akkor sem lehet szó nélkül hagyni, hogy ha a magyar kormány továbbra is kitart a a kétértelmű nemzetközi politika mellett”
Sz. Bíró meglátása szerint a tankönyv „hemzseg a millió-millió hazugságtól”. Kiemelte például, hogy a tankönyv szerint 1990-ben a Német Szövetségi Köztársaság (NSZK) annektálta a Kelet-Németországot, majd az NSZK lenyelte a Német Demokratikus Köztársaságot. „A valóság ezzel szemben az, hogy a győztes nagyhatalmak és az akkor még létező két Németország képviselői hónapokon keresztül tárgyaltak az egyesülés feltételeiről, és '90. szeptember 12-én közös akaratuknak megfelelően írták alá az egyesítésről szóló szerződést” – helyesbített a történész.
A történész szerint az '56-tal kapcsolatos történelemhamisításnak előzménye is van, – mert mint mondja – 2006-ban az orosz belügyminisztérium könyvkiadójának gondozásában megjelent egy vaskos kötet, amelyik az '56-tal kapcsolatos orosz titkosszolgálati dokumentumok egy nagy gyűjteménye volt.
Ennek az előszava úgy tárgyalta a forradalmat, hogy ez volt az első színes forradalom a szovjet táboron belül.
Akkoriban azonban ezt a 2003-as grúziai és a 2004-es ukrajnai politikai hatalomváltással való összefüggés miatt magyarázták színes forradalomnak az oroszok. Bár akkor ezt a ferdítést nem kellett komolyan venni, mivel egy eldugott kis kiadó kiadványáról volt szó” – magyarázta Sz. Bíró Zoltán.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Gavriil Grigorov