A Transtelex arról ír, hogy Smaranda Enache, a Pro Europa Liga emberjogi szervezet társelnökeként a 90-es évek elején bekapcsolódott a tusványosi tábor (teljes nevén Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor) szervezésébe, amikor még a Fidesz mozgalom volt, nem párt. Többek között azzal foglalkozott, hogy a magyar-román párbeszéd színhelyéül szolgáló találkozókra meghívta a román vendégeket, írják. Azonban a „dialóg monológgá válása”, illetve a Tusványoson évről évre erősödő „politikai propaganda” miatt kiszállt a szervezésből, és ma már meghívottként sem vállal szereplést, derül ki.
Az aktivista az idei Tusványosról a Transtelexnek elmondta, hogy szerinte a beszédből még jobban látszik, „mennyire elszigetelődött az Orbán-kormány az európai és a nyugati világtól, az ottani mainstreamtől”. Hozzátette: „a legfőbb szerepe az volt a beszédnek, hogy még lojálisabbá tegye azt a csoportot, azokat a multiplikátorokat, akik értékrendileg, érzelmileg közel állnak hozzá, azonosulnak vele.”