Smaranda Enache szerint a tusványosi „dialóg monológgá vált”, Orbán szélsőséges, ráadásul elszigetelődött.
A Transtelex arról ír, hogy Smaranda Enache, a Pro Europa Liga emberjogi szervezet társelnökeként a 90-es évek elején bekapcsolódott a tusványosi tábor (teljes nevén Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor) szervezésébe, amikor még a Fidesz mozgalom volt, nem párt. Többek között azzal foglalkozott, hogy a magyar-román párbeszéd színhelyéül szolgáló találkozókra meghívta a román vendégeket, írják. Azonban a „dialóg monológgá válása”, illetve a Tusványoson évről évre erősödő „politikai propaganda” miatt kiszállt a szervezésből, és ma már meghívottként sem vállal szereplést, derül ki.
Az aktivista az idei Tusványosról a Transtelexnek elmondta, hogy szerinte a beszédből még jobban látszik, „mennyire elszigetelődött az Orbán-kormány az európai és a nyugati világtól, az ottani mainstreamtől”. Hozzátette: „a legfőbb szerepe az volt a beszédnek, hogy még lojálisabbá tegye azt a csoportot, azokat a multiplikátorokat, akik értékrendileg, érzelmileg közel állnak hozzá, azonosulnak vele.”
„Igazából ez a bálványosi, tusványosi folyamat, ahogy nevezni szoktuk, és ami a 90-es években dialógusra épült, monológgá vált. Most
már szinte szektás beszédként jelenik meg, azoknak szól, akiket lojálisnak akarnak megtartani.
Első pillantásra azoknak, akik nem érdeklődnek különösebben a politika iránt, ez egy logikus beszédnek tűnhetett, végül is jól volt felépítve, de ez abszolút nem igaz. Én személy szerint nagyon kritikusan hallgattam, mennyire megengedő Kínával és Oroszországgal szemben, és milyen kritikus a nyugattal szemben. Egy olyan miniszterelnök, aki egy EU- és NATO-tagország vezetője” – kritizált a román aktivista.
Szerinte Orbán, miután felvázolja az óriási globális geopolitikai változásokat, hatékony advocacy-t próbál elmondani a nyugat ellen. „Azt látom, hogy készül a kilépésre az unióból. Ugyanakkor úgy látom, egyre jobban és jobban közeledik a populizmushoz, az illiberalizmushoz.
Az emberi jogok tiszteletben tartása ellen foglal állást, a kollektivizmust próbálja behozni, irredenta, revansista szólamai, nosztalgiái vannak.”
Smaranda Enache egészen odáig ragadtatta magát, hogy a szélsőjobbos románokhoz hasonlította a magyar kormányfőt:
„Egyre jobban és jobban hasonlít azokhoz, akik a tusványosi tábor előtt tüntettek,
a Calea Neamului, a Noua Dreapta, az AUR (szélsőjobboldali, jelentős támogatottsággal rendelkező román párt – a szerk. megj.) tagjaira, egy olyan politikai csoportra, akik ugyanazokat az értékeket vallják, mint ő: szuverenizmus, nyugat-ellenesség, revizionizmus. Eléggé kellemetlen helyzet ez a Fidesznek, amely totális elszigeteltségbe került Európában. Azok, akik tiltakoznak ellenük, az övékéhez nagyon hasonló diskurzust folytatnak, csak épp más trikolór alatt agitálnak.”
Nyitókép: Smaranda Enache Facebook-oldala