Magyar Péter szerint jól csinálják, mégis kőkemény megszorításokra kényszerült Bezzegrománia

Ilie Bolojan új román kormányfő alig lépett hivatalba, máris szigorú intézkedéseket jelentett be.

Mivel az EU és Oroszország közötti kapcsolatok megszakadtak, rendkívül káros lenne, ha ugyanez történne az Európa-Kína kapcsolatokkal – idézi a lap Szijjártó Pétert.
Kína és Oroszország érdekeit szolgálhatja egy megbízható szövetséges vagy legalábbis cinkos az Unión belül, legalábbis addig, amíg tényleg tagja az EU-nak, és a vétójogot meg nem szüntetik – írja az elemzésében az Euronews, amely idézi Szijjártó Pétert. A magyar külügyminiszter azt mondta, mivel az Európai Unió és Oroszország közötti kapcsolatokat „gyakorlatilag kivétel nélkül megszakítottuk, rendkívül károsnak tartanánk, ha ugyanez történne az Európa-Kína kapcsolatokkal”.
hogy megszavazza az Oroszország elleni tizenegyedik szankciós csomagot, ez ugyanis szerinte „teljes mértékben ellentétesek a józan ésszel”, s Magyarország ezeket csak akkor fogja támogatni, ha az OTP-t leveszik Ukrajna háborús támogatóinak listájáról.
A Kreml elleni szankcióknak pedig azért vannak közük Kínához, mert az Európai Bizottság azokat az országokat is sújtaná, amelyek segítenek Moszkvának a korábbi szankciók megkerülésében, és tiltott cikkekkel, például mikrochippel vagy lőszerrel látják el, de az Euronews hozzáteszi, a Kína elleni intézkedésekkel a többi között Berlinnek is fenntartásai vannak.
A lap azt állítja, Kína tényleges hasznot hajt az európai barátságból.
és ha szándékában állna – kevésbé biztonságközpontú megközelítéssel – enyhíthetné Amerika és Kína rivalizálását. A pekingi tisztviselőket aggasztja a közelmúltban megfigyelhető tendencia – nem utolsósorban a G7 nemrég Japánban megfogalmazott, Kínával szemben kritikus nyilatkozata –, amely fokozottabb transzatlanti együttműködést szorgalmaz, bár nézeteltérések alakultak ki ennek határairól.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher