Orbán Viktor: Mi, magyarok képesek vagyunk összefogni és közösen tenni hazánk jövőjéért
A munka nem áll meg a bérmegállapodással, jelentette ki a miniszterelnök.
„A demokrácia olyan szisztematikusan erodálódik, hogy az alternatívák elképzelhetetlennek tűnnek” – hangoztatja a svájci lap szerzője.
A Neue Zürcher Zeitungban megjelent egy véleménycikk David M. Wineroither tollából, amelyben kifejti a szerző, hogy mekkora szégyen Magyarország lehetőségeinek elpazarlása, a pazarló pedig nem más, mint Orbán Viktor és a Fidesz. Mint írta, „a magyarországi sivár politikai állapotokat továbbra is bagatellizálják, de az Orbán Viktor által nevelt autoriter rendszer nem egyszerűen problémás gyerek. A demokrácia olyan szisztematikusan erodálódik, hogy az alternatívák elképzelhetetlennek tűnnek.”
Kifejtette, hogy
a kommunizmus bukása után hazánkban volt „a legjobb esélye egy kelet-közép-európai polgári és virágzó társadalom kialakulására, ma viszont politikai romhalmaz”.
Hozzátette, „bár a kontinens közepén fekszik, az országot még mindig rendszeresen úgy kezelik, mintha egy hátsó udvar lenne [...] ez a hozzáállás soha nem tett jót senkinek sem, így Magyarországnak sem”. A lap vendégszerzője szerint Magyarországon annyira törékeny a demokrácia, hogy „még egy kormányváltás sem valószínű, hogy alapvető korrekciót hozna. Magyarország átfogó hanyatlásról és egy egyedülálló tőke gyors elherdálásáról tanúskodik”. „Szégyen, hogy milyen lehetőségeket pazaroltak és pazarolnak el Magyarországon” – tette hozzá.
A szerző szerint minden Orbán Viktor miatt van: „Az új alkotmányt Orbán ebben az értelemben [hogy ne lehessen kormányt váltani – a szerk.] adaptálta: Az alkotmányos státuszú »sarkalatos törvények« például, amelyek többek között aláássák a parlament költségvetési jogait, megfosztják a választókat a rendszerváltás lehetőségétől. Hatalmi ügynökségek és alapítványi konstrukciók fosztják meg a fontos alrendszereket (média, tudomány, gazdaság) minden pluralista kontrolltól, miközben a kormány által maga irányított médiabirodalom túlburjánzik az államhatáron.”
„Az ellenségképek radikális retorikája mindenek fölé tornyosul.
Egy olyan állam, amely egy idős zsidó üzletembert, Soros Györgyöt az állam ellenségének nyilvánította, és nem fárad el, hogy a nyilvánosság előtt becsmérelje őt, elveszti méltóságát. A kormány a koronajárványt a migrációra fogta – hogy elfedje a nemzetközi mércével mérve iszonyatos halálesetekért viselt felelősséget. Az inflációt, amely sehol máshol nem vágtat gyorsabban az EU-ban, teljes egészében az Oroszország elleni »szankciókat« okolják” – írja a szerző.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher