Az Európai Bizottság jóváhagyta Magyarország tervét – de van egy nagy csavar a történetben
A 19 milliárd euró sorsa még mindig nem dőlt el, pedig tényszerűen járna a magyaroknak.
Az ellen tiltakoztak, hogy az NVB nem engedélyezte az akkumulátorgyárak létesítéséről szóló népszavazás kiírását.
Az Nemzeti Választási Bizottság székháza előtt megtartott fáklyás demonstráción az ellen tiltakoztak, hogy az NVB nem engedélyezte – az LMP szerint a Fidesz politikai akaratát végrehajtva – az akkumulátorgyárak létesítéséről szóló népszavazás kiírását. „Magyarországot akkumulátor gyarmattá akarják tenni és teszik ezt úgy, hogy a társadalom többsége elutasítja ezt a politikát” – hangoztatta a demonstráción Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezető-helyettese.
„Az LMP népszavazási kezdeményezésének elutasításakor nem jogszabályok szerint jártak el, hanem politikai akarat érvényesült” – tette hozzá a politikus, aki szerint a Fidesz tudja, hogy kisebbségben van, ezért nem akarják ezt a vitát nyíltan lefolytatni. Úgy vélekedett, a Fidesz az energia- a klíma- és a vízválság közepén kiárusítja az ország természeti kincseit a profitéhes tőkének, ezzel pedig még inkább ki leszünk szolgáltatva a keleti és a nyugati nagytőkének egyaránt. „Ám a többség győzedelmeskedni fog, mert ez a küzdelem az ország jövőjéről szól” – mondta Kanász-Nagy Máté.
Suszter András, a Védegylet tagja bejelentette, hogy az LMP-vel közösen
A Védegylet szerint ugyanis a környezeti hatástanulmányok nem megfelelőek, nem adnak választ arra, hogy a gyár milyen hatással lesz a felszín alatti vizekre, illetve a klímaváltozásra – ismertette. Pap Dániel, az Extinction Rebellion környezetvédő mozgalom aktivistája azon véleményének adott hangot, hogy a kormányokat egyáltalán nem érdekli a környezetvédelem. A kapitalizmus a környezet kizsákmányolására épül, ezért az emberiség kihalása elkerülhetetlen – fűzte hozzá. Közös ügyünk a nagyipari akkumulátorgyártás visszaszorítása – mondta a szónok.
(MTI)
Nyitókép: LMP Facebook-oldala