Orbán Viktor kellemetlen szövetséges – állapították meg cikkük elején a Newsweek szerzői, akik szerint a populista magyar miniszterelnök az elmúlt 12 évet NATO-beli és uniós szövetségeseivel való szembeszegüléssel töltötte, miközben a stratégiai ellenfelekkel jó kapcsolatokat ápol, és örömmel tölti el, ha a liberális fősodratú médiát bosszanthatja.
Krekó Péter: Orbánt régóta titulálják Putyin szövetségesének
Orbán lázadó retorikája új megvilágításba került az ukrajnai háború kezdete óta, és a NATO bővítése kapcsán a magyar kormányfőnek újabb lehetősége nyílik a nyugati stratégia kisiklatására. A budapesti vezetés hosszú ideje halasztja a svédek és a finnek csatlakozásának ratifikálását, ami nem véletlen, hiszen a két északi ország élen járt azokban a törekvésekben, hogy az EU korlátozza a magyarországi demokráciát leépítő Orbánt. Kimmo Kiljunen, a Finn Szociáldemokrata Párt képviselője, a parlament védelmi és külügyi bizottságának tagja a Newsweeknek elmondta, hogy meggyőződése szerint a múltbeli viták miatt csúszik a magyarok döntése. A politikus úgy véli, a késés szándékos, és politikai célok állnak mögötte.
„Nem szabad túlbecsülni Orbán Viktor szerepét az ukrajnai konfliktusban”
– mondta a lapnak Krekó Péter, a Political Capital igazgatója, hozzátéve, hogy a magyar kormányfő, ha vonakodva is, de az egységes nyugati állásponthoz igazodott. Orbánt régóta titulálják Putyin szövetségesének, Moszkva trójai falójának, és a miniszterelnök tavaly február óta sokat tett ezért. Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt ellenfelének nevezte, tűzszünetre és béketárgyalásokra szólított fel Kijev és nyugati támogatói akarata ellenére, és kijelentette, hogy az EU Oroszországgal szembeni szankciói sikertelenek.
Krekó úgy véli, hogy Orbán Viktor úgy formálta a magyar közvéleményt, hogy az sokkal fogékonyabb lett az orosz összeesküvéselméletekre. Orbán egyértelműen a nyugati egység ellen emel szót, de a tettei árnyalják ezt a képet. Krekó szerint Orbán nem eléggé hatékony, és nem képes számottevően megváltoztatni a nyugati országok hozzáállását, így valójában nem hasznos szövetségese Putyinnak. Mujtaba Rahman, az Eurasia Group európai ügyvezető igazgatója úgy látja, hogy Orbán politikai manővereinek nagy részét Oroszország megnyugtatására hajtja végre. Ez egy politikai színjáték – állítja Rahman. Michael Kimmage, az amerikai külügyminisztérium egykori munkatársa a lapnak elmondta, hogy Orbán játszmája a belpolitikáról, nem pedig a külpolitikáról szól.