A nyolc boldogság
A boldogság nem a pillanat derűje, hanem a célra talált élet biztonsága, az Istennel és az emberekkel való rendezett viszony.
„Csakis a felelősségteljesen végzett oktató-nevelő munka teremtheti meg a társadalomban a biztos alapokon kibontakozó tudás készségét” – írták.
A Magyar Filozófiai Társaság után az Erdélyi Magyar Filozófiai Társaság is nyilatkozatot adott ki a tanársztrájkról. Mint írták, „csatlakozva a Magyar Filozófiai Társaság szolidaritási nyilatkozatához, az Erdélyi Magyar Filozófiai Társaság is közösséget vállal a Magyarországon elemi lét- és munkafeltételeikért kiálló tanárokkal.”
Hozzátették, hogy aggasztónak találják a tanárok helyzetét, különösképpen a tiltakozó tanárok elbocsájtását, és a tanárok sztrájkjogának korlátozását. „Úgy gondoljuk, hogy csakis a felelősségteljes és hatalmi beavatkozástól mentesen végzett oktató-nevelő munka teremtheti meg a társadalomban a biztos alapokon kibontakozó tudás és az öntudatos állampolgári tevékenység készségét” – szögezték le.
Ennek ellehetetlenítése a jövő nemzedékek, valamennyi leendő állampolgár tanuláshoz való jogának a megkárosítását és érvényesülésük megnehezítését jelenti”
– tették hozzá a nyilatkozatukban. „Számunkra sem közömbös a tanári jogok, a tanári életpálya és a magyar nyelvű közoktatás sorsának az alakulása. Meggyőződésünk, hogy a magyarországi középiskolai tanárok anyagi és társadalmi megbecsülésért, és demokratikus jogaik gyakorlásáért indított mozgalma nemcsak a demokratikus közállapotokért való bátor kiállás, hanem olyan tudatos és felelősségteljes magatartás is, amely nélkül egyetlen társadalom sem boldogulhat.”
Nyitókép: Mandiner Archív