Mintademokrácia keleten: háromezer rendőr vette őrizetbe a dél-koreai elnököt!
Lázadással vádolják az államfőt.
„Alaposan megvizsgáltam és megfontoltam az elfogadott törvényt, ahogy a hozzám érkezett észrevételeket is” – közölte az államfő.
Az elmúlt hét legnagyobb visszhangot kiváltó belpolitikai eseménye volt, hogy az Országgyűlés módosította a kisadózó vállalkozások kedvezményes adózásáról szóló 2012-es törvényt. A módosítás egyben szigorítást is jelentett, a szeptember elsején hatályba lépő jogszabály hatálya alá már körülbelül csak 150 000 vállalkozás esik, míg korábban 450 000-en katáztak.
Az új kata, a kisadózó vállalkozók tételes adója a tervezet szerint az eddiginél magasabb, évi 18 millió forint bevételi értékhatárig kínál egyszerű és kedvezményes adózási módot a legkisebb egyéni vállalkozóknak. Az adó mértéke minden kisvállalkozónak havi 50 ezer forint. Az új szabályok egyértelmű viszonyokat teremtenek a színlelt munkaviszony kizárása érdekében is: az adózási formát csak a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, terméket értékesítő egyéni vállalkozók választhatják, olvasható a közleményben.
Az új katásoknak így csak magánszemélyektől származhat bevétele, kivételt képeznek a taxis személyszállítást végzők, akiknél a kizárólag lakossági értékesítés a szolgáltatás jellegéből fakadóan a gyakorlatban megvalósíthatatlan lenne, jegyezte meg a minisztérium.
„Azok, akik nem kívánnak élni az új kata lehetőségével, választhatják az átalányadóra váltást is, amely 2021. január 1-je óta az egyik legkedvezőbb adózási mód. Ezeknek a vállalkozóknak több idejük lesz az átállásra, ők 2022. október 31-ig jelenthetik be az átalányadó választását” – közölte még múlt héten a Pénzügyminisztérium.
Az új törvényt – amelyre Orbán Viktor szerint a nyugdíjrendszer fenntartása miatt volt szükség – heves tiltakozás fogadta, a fővárosban szinte minden nap tüntettek az érintettek, illetve a hozzájuk csapódott ellenzéki politikusok és kormányellenes szavazók.
A jogalkotási aktus-sorozat utolsó mozzanataként – miután múlt hét csütörtökön Kövér László házelnök is aláírta – már csak az hiányzott, hogy a köztársasági elnök is ellássa kézjegyével a dokumentumot.
Novák Katalin hétfő délután, közösségi oldalán jelentette be, hogy aláírta a törvényt.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi