Szigorítás jöhet Till Tamás gyilkosa miatt
Még börtönben kerülhet a panaszkodó elkövető – ha nem is emberölésért.
A Fővárosi Ítélőtábla alapvetően fenntartotta az első fokon kiszabott ítéletet azzal a módosítással, hogy a vádlott nem harmincöt, hanem negyven év múlva szabadulhat legkorábban feltételesen.
Csaknem tíz évvel a gyilkosság után, ma jogerős ítéletet hirdetett a Fővárosi Ítélőtábla a soroksári futónőként ismert Gy. Krisztina meggyilkolása ügyében.
Ahogy múlt heti cikkükben is felidéztük, a 2013 szeptemberében történt brutális gyilkosság az egész országot megrázta, ám az eset után csaknem öt évig kellett arra várni, hogy a hatóságok nyomára akadjanak a tettesnek. Addig számos teória látott napvilágot, a nyomozók több szálon is elindultak, de
amelyről kiderült, hogy egy olyan férfitől származik, aki a gyilkosság után pár nappal egy másik bűncselekmény miatt rács mögé került.
A mozaik egyik fontos eleme volt, hogy gyilkossággal meggyanúsított, majd megvádolt R. Szilveszter börtönben leadott személyes tárgyai között ott lapult Gy. Krisztina mobiltelefonja, amit a férfi az elkövetéskor rabolt el az áldozattól.
A férfi végig tagadta, hogy ő követte volna el a gyilkosságot, de annyit elismert, hogy a helyszínen volt az eset idején. Később, a bíróság előtt tett írásbeli vallomásában pedig azt állította, hogy az áldozat már halott volt, amikor a helyszínen megtalálta. Ékszereket keresett nála, de miután nem talált, csak a mobiltelefonját vitte el.
Az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék 2021 októberében bűnösnek mondta ki a férfit
Ezért R. Szilvesztert halmazati büntetésül mint többszörös visszaesőt életfogytig tartó szabadságvesztésre és tíz év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy legkorábban harmincöt év elteltével bocsátható feltételes szabadságra.
A Fővárosi Törvényszék által megállapított tényállás szerint a vádlott és a sértett a bűncselekményt megelőzően nem ismerték egymást. A vádlott egy garázsban élt, jövedelemmel, állandó megélhetéssel nem rendelkezett. Az áldozat, Gy. Krisztina családjával egy családi házban lakott Soroksáron, szabadidejében a lakóhelye közelében egy meghatározott útvonalon rendszeresen futott. Gy. Krisztina a gyilkosság estéjén is futni indult, amikor R. Szilveszter út közben
Ezek után az áldozatot megkötözte, arrébb vitte, majd a nála talált mobiltelefonnal elhagyta a helyszínt.
Az elsőfokú ítélet ellen az ügyész és a védelem is fellebbezett.
A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a vádlottal szemben tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását és a védelmi fellebbezések elutasítását indítványozta, míg a vádlott jogi képviselője Lichy József ugyanakkor azt, hogy védencét csak kifosztásban mondják ki bűnösnek, a szexuális erőszak és az emberölés vádjában mentsék fel.
A mai tárgyaláson R. Szilveszter az utolsó szó jogán csak annyit mondott, hogy a bíróság az elsőfokú ítélet előtt tett vallomását vegye figyelembe.
azzal a módosítással, hogy R. Szilveszter nem harmincöt, hanem csak negyven év után helyezhető feltételesen szabadlábra.
A táblabíróság szerint az első fokú bíróság példaértékűen derítette fel az esetet, és indoklási kötelezettségét is maradéktalanul teljesítette. A tényállást csupán néhány ponton kellett helyesbíteni, illetve kiegészíteni. A bíró az indoklásban kitért arra a furcsaságra, hogy a vádlott egyetlen írásbeli vallomásában inkább saját bűnösségét erősítette, nem pedig ártatlanságát. Állításai ellentmondásosak voltak és csak további kérdéseket vetettek fel.
A bíróság végül annyiban változtatott a jogi megítélésen, hogy R. Szilvesztert a három bűncselekményt egy tényállásként kezelve, emberölés bűntettében mondta ki bűnösnek. Az ítélet része, hogy a vádlottat az Ítélőtábla harminc millió forint bűnügyi költség megfizetésére is kötelezte. A többi, összesen 321 millió forint költséget az állam állja.
Az ítélet jogerős, fellebbezésnek nincs helye.
A nyitóképen: R. Szilveszter a büntetőperét előkészítő ülésen, a Fővárosi Törvényszéken 2019. október 7-én. (Fotó:MTI/Balogh Zoltán)