Bod Péter Ákos: A „Nagy Májusi” Megszorításnak a mértéke inkább meglepő, mint a tartalma

2022. május 30. 11:31

Az ellenzéki közgazdász szerint a kormány a régi recepteket vette elő, legfeljebb azokat némileg „újragondolta”.

2022. május 30. 11:31
null

Véleménycikket írt Bod Péter Ákos a HVG360 számára. Az ellenzéki közgazdász, volt jegybankelnök kifejtette a cikkben, hogy szerinte a „Nagy Májusi Megszorításnak” keresztelt intézkedéscsomag oka gazdasági, időzítése és mértéke azonban politikai. A közgazdász kifejtette, hogy az április harmadikai választások papírforma-eredményt hoztak, valamint 

Hozzátette, hogy utólag keserű iróniával azt is lehet mondani, hogy a mai gazdasági helyzet kialakulásáért félig az ellenzék tehető felelőssé. Kifejtette, hogy az ellenzéki pártok együttműködése valamint az előválasztás nyomán felpezsdült magyar közélet aktivizálta a hatalomban lévőket: „kormánypárti emberek bebetonozása, költségvetési pénzek alapítványba vitele, beruházások felgyorsítása és a kényesebb projektek elfektetése mind arról árulkodik, hogy ők is számoltak az ellenzék szűk parlamenti többségének az eshetőségével.

Régi recept, újragondolva

 A volt jegybankelnök szerint a kormány a régi recepteket vette elő, legfeljebb némileg „újragondolva”: „legyen ismét nagy minimálbér-emelés a választási év januárjára időzítve,

érjék egymást a középületek és utak ünnepélyes átadásai, falukoncertek, laptoposztogatás”.

Inkább a mértéke meglepő, mint a tartalma

„A most bejelentett kiigazító csomag mértéke inkább meglepő, mint a tartalma. Az ugyanis borítékolható volt. A közvetett adókra támaszkodás, különösen az ágazati különadók kivetése kedvelt és bevált eszköze az Orbán-kormányoknak” – írta a cikkében Bod Péter Ákos. Kifejtette továbbá, hogy hasonló a helyzet a különadókkal is. Leírta, hogy

a burkolt adóemelés politikailag kényelmes, noha árszintnövelő eszköz.

Szerinte a szelektív ágazati beavatkozás legnagyobb társadalmi költsége az, hogy „az állam még mélyebben megy bele az üzleti viszonyokba, tovább romlik a gazdasági élet kiszámíthatósága, a jogintézmények hatásfoka, megint sérül a jogbiztonság”. Hozzátette, hogy ilyen körülmények között is lehet üzleti tevékenységet folytatni, de a többletkockázatok beleépülnek az árakba. Az egyetemi tanár azzal zárta a cikkét, hogy „az állami intervenció költségét, csakúgy, mint a mostani megszorítási csomag különadóit végül a fogyasztó fizeti meg a magasabb árakban, több bürokráciában, kuszább gazdasági viszonyokban, másokétól elmaradó fejlődési ütemben”.

Nyitókép: Mandiner/Ficsor Márton

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tomisoft
2022. május 30. 15:49
Abban az üzleti szektorban jó a különadó, ahol biztosan nem tudják a fogyasztókra tovább passzolni. Pl. a légitársaságoknál erős kétségeim vannak, hogy ez sikerülni fog. Alkalomadtán 15 EUR alatt sikerült a célállomásra repjegyet vennem. Utasonként 10-15 EUR plusz adóval majd a repülőn a stewardess-ek pisztolyt nyomnak a fejemhez, hogy saját belátásom alapján nem akarok-e véletlenül 2-3 parfümöt is vásárolni a 15 EUR-ba kerülő jegy mellé? Nem lehetett volna inkább százalékos adót kivetni, esetleg a drágább jegyeket kisebb mértékű adóval sújtva?
Pierre
2022. május 30. 12:56
Semmi olyan nem történt, amiről ne lehetett volna tudni választások előtt, hogy történni fog, ha a Fidesz nyer. Az EU nem ad pénzt és kiköltekeztünk, hogy leplezzük a szar kormányzás, járvány és háború okozta inflációt. Utóbbi kettő letolt gatyával várta a gazdaságot, hála az elmúlt években padlóig nyomott gázpedáljának, a NER lovagok kitömésének és az önhittségnek. Most itt a megszorító csomag, amit az agyhalottaknak beadnak extraprofit-adónak, de igazából, aki nem hülye tudja, hogy egyik szolgáltató sem fogja benyelni a profitveszteségét, csak mert Orbánék szarul kormányoztak. Hülyék is lennének, akkor sem kapnak segítséget ellenben, ha épp nem megy úgy az üzlet. Az is világos volt, hogy a Mészáros Viktor, az Orbán-papa, a vej, a lobbista német autógyárak és a építési vállalkozó haverok érdekeltségeit nem fogják megsarcolni. Ellenben a 9 millió magyar (a pórnép) a saját bőrén fogja érezni ezt a csomagot, mert úgy begyűrűzik majd az inflációba, mint a szemét. Akikről méltatlanul kevés szó esett eddig azok szerencsétlen minisztériumi dolgozók, akik eddig is egy templom-egere bértábla alapján dolgoztak és most ott is húznak majd a nadrágszíjon. Értsd: minimum két évig nem lesz béremelés, de leépítések igen. Ja, persze a tanárok és az egészségügyi szakdolgozók is várhatják az alamizsnát, nem lesz. Jöhet a felmondási hullám, az iskola és kórházbezárás. A KATAsokat is megtisztelik majd a figyelmükkel, mert "túl sikeresen szerepelnek" és szűkítik az igénybe vevők körét. A piac majd reagálni fog az ország "stabil" helyzetére, szóval az euro is letáborozik majd 400 fölött, ami szintén növekvő árakat hoz majd. Az 1995-ös Bokros-csomag mai árfolyamon 1000 milliárdba került volna. A 2009-es brutálisnak nevezett Bajnai-csomag 450 milliárdba. A 2014-es kiadáscsökkentő Varga-csomag 2000 milliárdba. Ez a 2022-es és 2023-as Orbán-csomag pedig összesen 1800 milliárdba fog fájni az embereknek. Vastagbőr
Dunhill67
2022. május 30. 12:37
"az előválasztás nyomán felpezsdült magyar közélet".....600k embert érdekelt az a cirkusz(körönként ugyan de a 2.-ban nem a kövi 600k szavazott)......(röhög,de nagyon:)
JMoflicheque
2022. május 30. 12:33
Csak nem MH-bérenc Toroczkai(Tusek)-sta??
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!