Aki a Titanic 705 utasát mentette meg – Lengyel Árpád ismeretlen élettörténete

2022. január 25. 16:00

Lengyel Árpád, a Carpathia hajóorvosaként a Titanic 705 túlélőjét megmentő magyar hős valószínűleg a családjával együtt a pesti gettóba került volna, ha 1940-ben nem áll meg a szíve örökre. Lengyel Árpád unokája, Márta mesélt a Mandinernek családja történetéről.

2022. január 25. 16:00
null
Sal Endre
Sal Endre

1912, Budapest. Lengyel Árpád, végzett fül-orr-gégészként meglátott egy újsághirdetést, ahol angolul tudó magyar hajóorvost keresett a Cunard Line hajótársaság. A cég Fiuméből indított hajókat Amerikába a jobb élet reményében útra kelő kivándorlóknak, köztük számtalan magyarnak. Lengyel Árpád 26 éves volt ekkor, a Szent Rókus Kórházban praktizált, s mellette mentőorvosként dolgozott. Jóvágású ember volt, a kor divatjának megfelelő bajusszal. Jól beszélt angolul, beadta a pályázatát, és elnyerte az állást. A Podmaniczky utcai lakásáról indult el Fiumébe, hogy a beosztás szerint egy bizonyos Carpathia nevű gőzösön teljesítsen majd szolgálatot. Gyanítható, ő is olvasta a nagy hírt az újságokban, hogy hamarosan útjára indul a világ legnagyobb utasszállító hajója, a Titanic… 

Lengyel Árpád unokája, Márta. Ő tartja életben a hős orvos emlékét. Fotó: Ficsor Márton

2022, Budapest. A Rózsadombon vagyunk, Lengyel Árpád unokájánál, Völgyi Péterné dr. Reich Mártánál. Ő már nem ismerhette a nagypapát, hiszen 1945-ben született. Márta francia-magyar szakon végzett, nyelvészetből doktorátust szerzett, 45 évig volt tanár, mellette pedig a férjével – aki már nincs közöttünk – becsülettel felnevelte két gyermekét. Az ágyon relikviák. Lengyel Árpád orvosi táskája, amely a Titanic túlélőinek mentésénél is nála volt. A messzilátója, amellyel – meglehet - azon a borzalmas éjszakán a túlélők csónakjait kémlelte a jéghideg óceánon. Egy aranyérem, amelyet a Titanic hálás túlélői készíttettek számára. Meg egy könyv, amit Márta írt dr.Balogh Tamással közösen. A címe: A Titanic árnyékában.

1912, Fiume. Mikor Lengyel Árpád Fiumében felszállt a Carpathia nevű hajóra, eszébe sem jutott, hogy hamarosan a világ legnagyobb lapjainak nyilatkozik majd New Yorkban. Persze örömmel lemondott volna erről a szerepről… Annyi bizonyos, hogy a Carpathia már visszafelé tartott a tengerentúlról, amikor 1912. április 14-én éjjel a hajó vészjeleket észlelt, a gőzös pedig elsőként ért a Titanic-katasztrófa helyszínére.

2022, Budapest. Azt, hogy a nagypapája orvos volt, Márta már kiskorától tudta, a Titanicról és a hősies mentésről viszont csak 1962-ben, 16 évesen hallott először. Akkor jött az édesanyjához egy újságíró, és akkor került elő egy koffer is Lengyel Árpád személyes tárgyaival. Márta azt is kiderítette, miért nem meséltek neki a hős nagypapájáról. „Én az ötvenes években voltam kisgyerek.

Büszkeségből, persze. Az ötvenes évek Budapestjén pedig lehetett volna félnivalója a családnak, ha kiderül, az amerikaiak által kitüntetett, elismert Lengyel Árpád a mi családunk legendája.”

1912, Atlanti-óceán. A Carpathián három hajóorvos is volt, ám mivel Lengyel mentőorvosként dolgozott Pesten, őt jelölte ki a kapitány, hogy a túlélőket felsegítse a hajóra, és elsőként megvizsgálja őket. Erről így beszélt napokkal később a 705 túlélőt megmentő Carpathia hajóorvosa a lapoknak: „Leírhatatlan az a borzalmas látvány, amit a menekülőkkel vergődő csónakok mutattak. Kétségbeesett kiabálás, sírás, nyöszörgés hallatszott felénk, mikor a csónakok közelébe értünk. Láttuk a Titanic elsüllyedt nyomát a vízen, melyet egészen sötétre festett a hajóból kiömlött olaj és sok más folyadék. Fadarabok, kémény- és kürtőroncsok úszkáltak körös körül (…). A legtöbb menekülőről úgy kellett letépni vagy levagdosni a ráfagyott, jégcsapos ruhát. Egy asszony a kisgyermekét kereste, négy gazdátlan gyermeket küldtem be hozzá, a negyedikben ismerte fel a magáét” – mondta a lapoknak Lengyel Árpád már New Yorkban, ahová a túlélőket vitte a Carpathia.

A Carpathia, oldalán a Titanic felhúzott mentőcsónakjaival. 705 embert mentettek ki Lengyel Árpád vezetésével. Fotó: Wikipedia

2022, Budapest. Márta szerint a nagypapát nagyon megviselték azok a napok, amíg a Carpathia a kimentett emberekkel New Yorkba ért. „Szinte mindenki sokkos állapotban volt, szinte mindenki elvesztette valamelyik családtagját. Volt egy fiatal spanyol lány is, akinek a férje veszett oda a katasztrófa során. Napokig zavart volt, nagypapámat követte, szólongatta: Miért nem szeretsz? Azt mondta valaki, a nagypapám nagyon hasonlított az elvesztett szerelmére. Aztán volt egy férfi is, aki alig volt magánál, mikor nagyapám kimentette. Megkérdezte tőle, hogy mi a foglalkozása, a férfi pedig azt mondta elhaló hangon, hogy orvos. Nagyapám erre berohant a kabinjába,

A férfi később köszönőlevelet írt, amelyben szerepelt, ha egyszer eljut Pestre, mindenképpen elhozza az öltönyt. Soha nem jutott el…”

1912, Budapest. A Titanic hős orvosának története aztán Magyarországon is hamar elterjedt, minden újság vele foglalkozott, még azt is megírták, hogy az első életjelet a testvérének, Józsefnek küldte, amikor is a következőt táviratozta: „Este érkeztünk meg New Yorkba. Hétszázöt embert mentettünk meg. Minket ünnepelnek. Ma indulunk vissza, Árpád.” Itthon aztán József főherceg fogadást adott a tiszteletére, és rendeztek egy futballmérkőzést is Pesten, ahol az MTK a Carpathia legénységének csapatával találkozott, a bevételt pedig a Titanic-árváinak adták.  

2022, Budapest. Márta arra is kitért, Lengyel Árpádot egyáltalán nem zavarta, hogy egy idő után már nem keresték az újságírók. „A Titanicról később csak ritkán mesélt, a mentősök lapjában írt róla egyszer-egyszer. De egyáltalán nem bánta. Így legalább idővel eltemethette magában a Titanic tragédiáját és egy másik fájdalmas törést az életében.”

1919, Budapest. Lengyel Árpád elvette feleségül Berger Arnold és Greiner Gizella Margit nevű lányát. Hajóra nem szállt többé, és örült, hogy túlélte az I. világháborút, ahol katonaorvosként szolgált. Persze jött a Tanácsköztársaság, de ő boldog volt, hogy rátalált Margitra. 1920-tól a Beszkárt üzemorvosa volt, de mellette is mentőzött. Aztán nagy boldogság érte a párt, hiszen megszületett a kisfiuk, aki 1927-ben, csupán hatévesen torokgyíkban elhunyt.

2022, Budapest. Márta: „Annál nagyobb tragédia nem is érhette a nagypapámat, hogy fül-orr-gégészként torokbetegségben hal meg a fia, ő pedig tehetetlen. Volt is egy kis büszt a lakásban a fiáról. Mikor rákérdeztem fiatalon, hogy kit ábrázol, anyukám csak annyit mondott, hogy egy kisgyereket. Aztán megtudtam az igazságot.”   

A hős orvos személyes tárgyai. Az orvosi táska a Titanic túlélőinek mentésekor is vele volt. Fotó: Ficsor Márton

1934, Budapest. Lengyel Árpád a Rákóczi út 11. szám alatti polgári lakásában megnyitotta a magánrendelőjét. Ott élt a feleségével és 1924-ben született kislányával (Márta édesanyjával). Rengeteget dolgozott.  

1940, Budapest. Szeptember 8-án, vasárnap reggel Lengyel Árpád lánya osztálykirándulásra ment, és felesége útjára engedte a gyereket. Lengyel Árpád ekkor még aludt. Délelőtt tíz órakor a felesége úgy érezte, itt az ideje, hogy felébressze. Bement hozzá, az orvos ott feküdt az ágyon, de ekkor már halott volt. Utóbb derült ki, álmában érte a végzetes szívroham. Lengyel Árpád csupán 54 éves volt.

2022, Budapest. A családot letaglózta az édesapa váratlan halála. A szívrohamban közrejátszhatott, hogy gyötörte, ami körülöttük zajlott, hiszen már 1940-ben is megbélyegezték a zsidó származású embereket. Ugyanúgy gyötörték az emlékek. A Titanic tragédiája, a kisfia halála.

Mivel grafológusi végzettségem is van, megnéztem az utolsó levelét, amelyet a halála előtt két héttel írt. Bizonyos betűknél látni egyfajta görcsöt, ami szívproblémákra utalhat” – folytatta Márta.

1944, Budapest. Lengyel Árpád már négy éve halott volt, amikor újabb tragédia érte a családot. Az özvegye 1944 novemberében lement kenyérért a Rákóczi úti lakásukból, és soha többé nem tért vissza. Később valaki még látta az óbudai téglagyárnál a menetben. Aztán kiderült, belefutott egy nyilas razziába kenyérért menet, és elvitték. Örökre. Ekkorra Lengyel Árpád lakását a rendelővel együtt elvették a családtól, s idővel mindenkit beköltöztettek a gettóba. Márta édesanyja ápolónőként a gettókórházban dolgozott, a többi rokon pedig a Dohány utca 20. szám alatt a gettóban sínylődött. Márta későbbi édesapja munkaszolgálatosként dolgozott, s mikor néhány nap eltávozást kapott, két tanú jelenléte mellett elvette feleségül Márta édesanyját, akinek már diákkora óta udvarolt. Majd a férfi megszökött a munkaszolgálatból, és a gettókórházban bujkált a háború végéig. 1945 márciusában aztán megszületett a kislányuk, Lengyel Árpád unokája, Reich Márta.

Zsidó asszonyok és gyerekek a Rákóczi úton. Lengyel Árpád feleségét megölték a nyilasok, a lánya gettóba került. Fotó: Fortepan

2022, Budapest. Továbbra is a rózsadombi lakásban ülünk. Márta fényképeket mutat a nagypapájáról, az édesanyjáról. És arról mesél, hogy igen kis súllyal született 1945 márciusában, és mire elhozták a kórházból, már csak 1 kiló 90 deka volt. „A szülés után súlyos betegségben szenvedő édesanyám helyett a nagymamám vitt le sétálni a Rákóczi útra, a romos házak közé. Ott találkozott egy ismerőssel, aki meglátott engem a babakocsiban. Kicsi voltam, gyönge, vékonyka. Az ismerőse rám nézett, és azt mondta: dobja ezt a gyereket a kanálisba, nem lesz ebből soha ember!”

Márta ma már nyugdíjas. Az édesanyja régen elhunyt, így most ő őrzi Lengyel Árpád relikviáit. Könyvet írt róla, kiállításokat szervezett, és még ma is rendszeresen tart előadásokat a hős nagypapáról iskolás gyerekeknek, nyugdíjas klubokban, érdeklődőknek. Arról az emberről, akinek nevét egy utca sem viseli sem Budapesten, sem Pilismaróton, ahol megszületett. Arról az emberről, aki többedmagával 705 Titanic-túlélőt mentett ki a jeges óceánból, és aki valószínűleg a pesti gettóban végezte volna, ha nem éri halálos szívroham évekkel korábban. Családtörténet a huszadik századból…    

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mucsay
2022. január 25. 21:22
élnek itt magyarok is, csókolom?
Héja
2022. január 25. 20:13
Isten nyugosztalja Lengyel Árpádot! Magyar szívű volt, ránk hozott dicsőséget. Unokáját pedig Isten éltesse.
TAVIROZSA
2022. január 25. 19:54
Nagyon szép a könyv, nekem megvan ! A Titanic árnyékában / Egy magyar orvos élete Delta Vision Kiadó Budapest, 2012
Biivisz
2022. január 25. 18:07
"... a Titanic 705 túlélőjét megmentő magyar hős" Az tetszik, hogy megemlékezünk a Carpathia magyar hajóorvosáról, de kicsit ront az összképen az a tálalás, mintha ő egyszemélyben mentette volna ki mind a 705 embert. Az érdem nyilván a Carpathia egész legénységéé, elsősorban a kapitányé, hiszen ő hozta meg a döntést, hogy segítséget nyújtsanak. (A fáma szerint két másik hajó is volt a közelben - az egyik közelebb, mint a Carpathia -, mégsem indultak a Titanic megsegítésére.) És persze, egy orvosnak kulcsszerepe van a mentésben, de - különösen, hogy még volt ott két másik orvos is, nyilván nem egyszemélyben Lengyel doktoron múlt a 705 ember élete. Mert a cikk nagyon ezt próbálja sugallni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!