Fővárosi Közgyűlés mai ülésén vette napirendre a Városháza eladása kapcsán felállított vizsgálóbizottság jelentését.
A bizottság alelnöke, a momentumos Soproni Tamás hétfőn hozta nyilvánosságra a testület megállapításait, amelyet a baloldali többségű grémium fogadott el aznap, leszavazva egyben Kovács Péter (Fidesz-KDNP) bizottsági elnök által készített 36 oldalas tervezetet.
A jelentés lényege, hogy a főváros jelenlegi vezetése részéről nem született a Városháza eladásáról szóló döntés, a Főpolgármesteri Kabinet csupán az épület további fejlesztésére vonatkozó irányokat határozott meg 2020 novemberében. Emellett az ingatlanértékesítések teljes dokumentációját átnézve nem találtak bizonyítékokat az irányított pályázatokra, sőt a fővárosi önkormányzat ingatlanértékesítési eljárása „a teljes átláthatóságra épül”. A baloldali többség által elfogadott összegzés emellett odáig ment, hogy – Karácsony Gergely nyilatkozataihoz hasonlóan – orosz titkosszolgálati hátteret sejtet az ügy mögött.
A Kovács Péter által készített összegzés szerint ugyanakkor
a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége és Karácsony Gergely az első pillanattól kezdve megpróbálta tagadni és eljelentékteleníteni a kirobbant botrányt és a nyilvánosságra került tényeket.
Kovács Péter a szövegben kitért arra is, hogy a bizottság eredményes munkája a kezdetektől szándékosan kudarcra volt ítélve, mivel a közgyűlés a Fidesz-KDNP javaslatával szemben baloldali többségű bizottságot szavazott meg, a grémium baloldali tagjai a kezdetektől nyíltan a prekoncepcióikat hangoztatták.
A délelőtti szavazás előtti vitában Kovács leszögezte: több alkalommal akadályozták a bizottság munkáját, ennek ellenére egyértelműen bebizonyosodott, hogy napirenden volt a Városháza eladása, még az is kiderült, hogy 40 milliárdot kértek volna az épületért.
Az is nyilvánvalóvá vált, hogy működött a jutalékos rendszer az ingatlaneladások kapcsán.
Mint mondta, 28 ilyen gyanús esetet találtak. Kovács Péter beszélt arról is, hogy a felvételeken az azokon megnevezett személyek szerepeltek, így például Bajnai Gordon volt miniszterelnök. Kiderült az is, hogy Mocsárosdűlő egy része is eladó volt. Kovács összegezése szerint a baloldal egyszerűen el akarja tussolni ezt az ügyet.
Ezzel szemben Soproni Tamás azt hangoztatta, hogy a Fidesz által beterjesztett javaslat nem volt más, mint a propagandaállításaik felmondása. A terézvárosi polgármester inkább megköszönte a közgyűlésnek, hogy lehetőséget adott egy ilyen vizsgálóbizottság felállítására.