Hogy lehet a jogállam kiiktatásával jogállamot építeni? – kérdezte a Pesti Srácok Schiffer Andrástól aki szerint „sehogy, ez egy fogalmi ellentmondás”. Az LMP alapítója szerint az öt jelölt nem érti a jogállamiság egészét, elszámoltatási ígéreteik egy katasztrófa-forgatókönyvhöz, polgárháborúhoz vezetnének. –
Úgy tűnik, a teljes ellenzék hozzádékásodott a DK-hoz, amiben Orbán Viktornak is van felelőssége
– érvelt Schiffer. A vitán elhangzott a vagyonelkobzás, börtön, a számlák befagyasztása, 99 százalékos büntetőadó, az állami intézmények vezetőinek azonnali menesztése, a Karmelita kolostor zár alá vétele, mindez a „jogállamiság elkötelezett híveinek” igéreteként a kormányváltást követően.
Schiffer András a Pesti Srácoknak megjegyezte, hogy
Magyarországon minden lehetőség adott a kormány szabad választáson való leváltásához.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a jelenlegi kormány csökkentette a kormányváltás és választás tétjét, ami „mérhetetlen frusztrációt gerjesztett a jelenlegi ellenzék körében.” A Fidesz Schiffer András szerint „nagyon veszélyes játszmát indított el, részben akkor, amikor a szavazópolgárok egyik fele ellenében alkotmányozott, de leginkább akkor, amikor számos, eredetileg egyszerű kormánytöbbséggel szabályozott döntést bebetonozott az Alaptörvénybe. Így kivont a következő kormány hatásköre alól fontos ügyeket és állami szerveket. Ráadásul Orbán Viktor érdeke volt, hogy Gyurcsány Ferenc elszámoltatás helyett a színpadon maradjon, így most ő lett a mérce az ellenzék szemében.” – állítja az LMP volt elnöke.
Mindezek ellenére a vasárnapi vitában elhangzottakra nincs épeszű magyarázat.
– áll a cikkben. Schiffer András szerint látható, hogy „a teljes ellenzék hozzádékásodott a DK-hoz. Az ő lumpen hangütésüket vették át. Mint a vasárnapi vitában is láttuk, Karácsony Gergely végig igyekezett rálicitálni Dobrev Klárára. Pedig, a klasszikust idézve: lumpenindulatokkal választást nyerni lumpenországhoz vezet.” – mondta Schiffer András
A jogász utalt az emlékezetes 11/92-es elhíresült alkotmánybírósági határozatra, amely elutasította a Zétényi-Takács-féle igazságtételi törvényt. A döntés alapja az volt, hogy „jogállamot nem lehet a jogállam ellenében megvalósítani. Pedig, ha valamikor, akkor négy évtizednyi, szuronyok árnyékában eltöltött diktatúra után lehetett volna kreatív megoldásokról gondolkodni, de sem Kis János SZDSZ-e, sem Elek István MDF-e nem gondolta, hogy ez járható út. Arról nem is szólva, hogy a rendszerváltoztatás alkotmányát még a diktatúrában írták. A mostani öt jelölt tehát a jogállamiság egészét nem érti. Nem tudják, hogy egy jogállamban a tárgyi és formális elvek igenis előbbre valóak a szubjektív igazságérzetnél. Márpedig a 2012-es Alaptörvény és módosításai sajnálatos módon, de közjogilag érvényesek, így az ellenzéki jelöltek összes ígérete csak blöff. Nem véletlen, hogy meg sem kísérlik kifejteni, vajon miért is volna közjogilag érvénytelen a mostani állapot?” – nyilatkozta a PS-nek Schiffer András.
Ezek a fölkorbácsolt indulatok elképesztő nyomást fognak helyezni egy esetleges új többségre.