Gyurcsány- és Jakab-pártiak kiválása
Baján a bajok azzal kezdődtek, hogy a Momentum színeiben indult Nyirati Klára polgármester – az ellenzéki összefogás helyi győzelme után fél évvel – lemondatta László Károly DK-tartozó alpolgármestert. A pártcsoportosulások, illetve civakodó hajlamú helyi ellenzéki politikusok közötti ellentétek akkor tudtak még látványosan kiéleződni, amikor vége lett a covidjárvány harmadik hullámának, s ezzel a polgármester kiváltságos helyzetének, amit a rendkívüli jogrend biztosított. Nyárra ugyanis megszűnt az a lehetőség, hogy a településvezetők egyszemélyi döntést hozhassanak a képviselőtestület jogköreinek átvételével. Így aztán a júniusi és a júliusi üléseken egy renitens 4 fős, Jobbik-DK meghatározta csoport többször, stratégiai kérdésekben is a momentumos polgármester összezsugorodott csapata ellen szavazhatott.
Bohózatnak is beillik a folytatás: a polgármester asszony a pandémia utáni második – július közepi – testületi ülésen egy közeli mikrofonnal nem törődve azt magyarázta Széll Péter MSZP-s alpolgármesterének, hogy a jobbikos Hornyák József képviselő úgy válhatott a Pénzügyi, Városüzemeltetési és Városfejlesztési Bizottság vezetőjévé, hogy nincs érettségije. „A teljes hozzá nem értésről tesz minduntalan tanúbizonyságot” – bizonygatta egykori politikai szövetségesről. A videó a Pesti TV riportere, Bohár Dániel Facebook-oldalán tűnt fel először, s hamar végigsöpört médiában.