Orbánt és a Fideszt, Magyarország kormányzó konzervatív pártját gyakran azzal vádolják, hogy autoriter államot építenek. Ez az elképzelés azonban mind politikai befolyásuk mértékét, mind ideológiai ambícióikat túlbecsüli . A magyar miniszterelnököt leginkább konzervatív intézményteremtőként lehet értelmezni, aki az ország kulcsfontosságú intézményeinek és kulturális szerveinek befolyásolásával igyekszik megszerezni a magyar társadalom irányító pozícióját.
E cél elérése érdekében Orbán gyakran opportunista és gátlástalan, figyelmen kívül hagyja a normákat, és kemény politikai játszmákat vív ellenfeleivel. Bár ezek a módszerek elmaradnak az autoriter hatalomátvételtől, még évekig alakítják a magyar politikai teret.”