Ihász Sándor az ügyészi szervezetben az egyik legmagasabb posztot töltötte be, mert nem csak fővárosi főügyész, hanem azt követően fővárosi fellebbviteli főügyész is volt. Az ő logikája szerint tehát addig volt Magyarország jogállam, amíg ő főügyész volt, majd amikor 2017-ben visszavonták a vezetői kinevezését, akkor a független igazságszolgáltatás megszűnt. Ezzel egyébként ellentmond a saját táborának is, hisz szerintük már az Alaptörvény elfogadásával megszűnt a jogállam. Akkor most, hogy is van ez? A fene se érti, vagy csak a statuálás a lényeg? Komolyra fordítva a szót, szerintem akkor és most is jogállamban éltünk, élünk.
Talán kevesen emlékeznek rá, de Ihásznak róják fel, hogy 2006-ban az ügyészség futószalagon küldött bíróság elé ártatlan embereket, illetve, hogy eltussolta a rendőri túlkapások elkövetőinek felelősségre vonását.
Egyet biztosan megígérhetek: amíg én vagyok a fővárosi főügyész, soha nem fordulhat elő olyan az igazságszolgáltatásban, mint 2006 őszén.
Ellenzéki oldalról felmerült egy Korrupcióellenes Ügyészség létrehozásának ötlete is. Lenne ennek realitása?
Az alaptörvényt még kétharmados többség birtokában sem lehet úgy módosítani, hogy azzal osztódjon az ügyészség közvádlói funkciója. Ez nonszensz. Jogi szempontból kezelhetetlen felvetés. Mellesleg működik korrupcióellenes ügyészség Magyarországon, ők folytatták le például a fideszes Mengyi Roland és Simonka György elleni eljárást.
A jelenlegi Fővárosi Főügyészség eredményesebb , mint a kilenc évvel ezelőtti.
Kanyarodjunk vissza oda, hogy éppen július 1-én volt kilenc éve, hogy kinevezték fővárosi főügyésznek. Mi az, amire a legbüszkébb a hivatali ideje alatt?
Először is nagyon megtisztelő, hogy kilenc éve betölthetem ezt a posztot. Eredményesnek tartom ezt az időszakot. 2012 után gyorsan sikerült bebizonyítanom, hogy más stílusú vezetéssel, az ügyek másfajta megközelítésével, munkaszervezéssel, gyorsítani lehet a büntetőeljárásokon. Erőltettem a bíróság elé állításokat. (amikor az ügyész a terheltet a bűncselekmény elkövetésétől két hónapon belül bíróság elé állítja, tettenérés vagy beismerés esetén, kisebb súlyú és egyszerűbb bűncselekményekben – a szerk.) Sokan kételkedtek abban, hogy ezzel lehet-e eredményt elérni. Pedig volt, hogy a fővárosi ügyek 25 százalékát le tudtuk így zárni, ami egy kiváló arány. Átalakult a szervezet kilenc év alatt, új egységeket hoztam létre, ma már minden kerületi ügyészségen kell lennie például kiber-bűnözéshez értő kollégának. Ez ma már országos hálózattá nőtte ki magát. A jelenlegi Fővárosi Főügyészség reményeim szerint eredményesebb, mint a kilenc évvel ezelőtti. Ami még kihívás és meg szeretném valósítani, az egy objektív munkateher-számítási módszer kidolgozása. Ez ugyanis mindenki számára megmutatná, hogy
a fővárosban dolgozó ügyészek a legleterheltebbek az országban.