Ezt az őszt sem ússzuk meg: több városban is tombol a koronavírus
A közeljövőben a koronavírus-esetszámok növekedése várható.
Napról napra egyre több fertőzöttet regisztráltak.
Az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján Müller Cecília elmondta: több ország Európában különféle intézkedéseket léptetett életbe, ezért minden intézkedést be kell tartani. Az országos tiszti főorvos beszámolt róla, hogy óriási terhelés nehezedik az egészségügyi ellátórendszerre. A brit mutáns sokkal fertőzőképesebb, egy fertőző négy másikat tud megfertőzni. A fiatalokra is nagyon veszélyes, rövid idő alatt súlyos állapotba kerülnek, egyre többen jutnak intenzív osztályra – mutatott rá.
A Pfizer-vakcinából 120 510 oltóanyag érkezett kedden, ezeket a regisztrált időseknek szánják, és a második vakcinára váróknak. Szerdán 100 ezer Sinopharm-vakcina érkezhet. AstraZeneca-oltóanyag is érkezhet a héten, de a cég már jelezte, hogy csökkentett mennyiségben tud szállítani. Müller Cecília leszögezte: a Nemzeti Népegészségügyi Központ minden vakcinát engedélyezett, így a korábbiakat is fel tudják szabadítani az oltásra. Az oltakozási hajlandóság is növekszik, mivel november óta 12-ről 46,4 százalékra nőtt az oltást felvenni akarók aránya.
Csak ez az egyetlen kiút
– mondta Müller Cecília.
A WHO és a Nemzetközi Népegészségügyi Központ szerint eddig 17 millió embert oltottak be AstraZenecával, ugyanakkor egyértelmű oksági összefüggést nem tártak még fel az oltóanyag és az oltás utáni elhalálozások között – emlékeztetett Müller Cecília. Hozzátette: eddig 32-en haltak meg vérrögképződés és tüdőembólia következtében, ami a koronavírus-betegség szövődménye. Mint mondta, az Operatív Törzs egyelőre a két szervezet fenti közléseit veszi alapul, és továbbra is olt az AstraZeneca vakcinájával.
– figyelmeztetett az országos tiszti főorvos. Mint mondta, a brit mutáns fertőzőképessége lényegesen nagyobb, gyorsan fertőz, és nagyon gyorsan súlyos állapotba kerül a fertőzött személy.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor