A hivatást méltatva szólt arról is, hogy az állatorvos a pap, az orvos és a tanító mellett a vidéki Magyarország értelmiségének megbecsült tagja volt, és „ez a jövőben sem kellene, hogy másként legyen”. Kövér László kiemelte azt is, hogy egy „valóban szuverén Magyarország” nem létezhet jól működő agrárium nélkül, az pedig alkalmas állategészségügy, jól felkészült állatorvosi kar nélkül. A házelnök a hallgatóknak sikeres tanévet kívánva a mezőgazdaság teljesítőképességét és fenntarthatóságát nemzeti sorskérdésnek és a világ jövőjét meghatározó kihívásnak nevezte.
Sótonyi Péter rektor ismertette, az egyetemre 10 százalékkal többen jelentkeztek, mint tavaly; 1500 hallgatójukból 1000 idegen nyelvű, azaz arányaiban képzéseiken veszt részt a legtöbb külföldi hallgató. „Ellentétben egyes tüntetéseket szervező, politikai performanszokban érdekelt felsőoktatási intézményekkel, nekünk kifejezetten örömünkre szolgál, hogy a (.) modellt váltó egyetemek közé kerültünk” – fogalmazott a rektor, hozzátéve, az egyetem a Marek József Alapítvány fenntartásában működik tovább. Álláspontja szerint a fenntartóváltás sokkal rugalmasabb gazdálkodást, a világ változásaira való gyorsabb reagálást tesz lehetővé. A képzés és az oktatási struktúra változatlan marad, a magyar hallgatók részére továbbra is biztosított az elmúlt évek létszámának megfelelő, államilag finanszírozott oktatás. Alapítványi keretek között jobban ki tudják használni a piaci alapon működő idegen nyelvű képzésben rejlő lehetőségeket – mondta. „A modellváltás egyedülálló fejlődést generálhat” – összegzett Sótonyi Péter, majd jelezte: az átalakulást a Magyar Állatorvosi Kamara is támogatja. Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára köszöntőjében úgy fogalmazott, a modellváltás az egyetemi autonómia kiteljesedését, a fejlődés ígéretét és annak realizálását jelenti. Az eseményen köszöntötték az egyetem gránitdiplomás jubiláló hallgatóit is.
(MTI)