Meghúzták a váratlant Amerikában: egyre jobban bíznak Magyarországban
Sok elemző bízott hazánk leminősítésében, ám ez nem történt meg.
A felminősítéssel a Fitch a bank Európai Unión belüli műveleteinek folyamatban lévő diverzifikációjára reagált.
A Fitch Ratings „A-” szintűre javította a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) eddigi „BBB+” szintű besorolását – közölte a budapesti székhelyű NBB az MTI-vel szerdán. A felminősítéssel a Fitch a bank Európai Unión belüli műveleteinek folyamatban lévő diverzifikációjára reagált. A hitelminősítő pozitívan értékeli az NBB átfogó stratégiáját – közölték, és megjegyezték, a bank hitelezési műveleteiben és részvényesi struktúrájában a hitelek nagyobb hányadát összpontosítja a régióra, és növeli az európai részvényesek arányát a bankon belül. A Fitch pozitívan értékelte, hogy a hitelek és garanciák átlagos minősítése „B+” szintről „BB-” besorolásra javult 2020 első felében, a folyamatosan az európai uniós hitelfelvevőkre fókuszáló hitelezési folyamatoknak köszönhetően – közölte az NBB.
Másfelől a Fitch pozitívan értékelte a bank alacsony, 1,5 százalékos nemteljesítő hitelállományát, az 5 legnagyobb kitettség alapján mért alacsony koncentrációs kockázatát, valamint a részvényesek azon ígéretét is, miszerint 2022-ig folytatják az intézmény támogatását friss tőkével. Kedvezőnek tartják az NBB erős likviditási pufferét és a finanszírozási források növekvő diverzifikálását is – írták. A közleményben kiemelik: az NBB lett az egyetlen olyan multilaterális fejlesztési bank, amelyet 2020-ban felminősítettek a bank strukturális fejlődésének és a Covid-19 válsággal szembeni ellenálló képességének köszönhetően. A felminősítés eredményeképpen az NBB nemzetközi hitelminősítései jelenleg az „A” kategóriába tartoznak; a Fitch, az S&P és a Moody's „A-”, az Orosz Analitikai Hitelminősítő Ügynökség (ACRA) „A” kategóriába sorolja az intézményt.
Az 1970-ben alapított, a vállalkozások finanszírozására és a tagállamok infrastrukturális fejlesztésére összpontosító Nemzetközi Beruházási Banknak 9 európai és ázsiai ország, köztük Magyarország a tulajdonosa. Az NBB 2019-ben költözött Budapestre. Tavaly, év végén az NBB már több mint 170 szervezetet és intézményt tudhatott befektetői között – bankokat, nyugdíjalapokat, biztosítótársaságokat –, többek között Ausztria, Bulgária, Horvátország, Csehország, Németország, Hollandia, Magyarország, Moldova, Románia, Oroszország és az Egyesült Királyság területéről. Az NBB befizetett tőkéje elérte a 375,8 millió eurót idén az első fél évben. A bank hosszútávú finanszírozásának volumene 2020. június 30-án 970,9 millió euró volt, amiből 889,7 millió eurót kötvények, 81,2 millió eurót pedig egyéb források tettek ki.
(MTI)