„A tavaszi visszaesést követően jelentősen emelkedett a migrációs nyomás a magyar-szerb határon” – jelentette ki az országos rendőrfőkapitány-helyettes csütörtökön Röszkén, sajtótájékoztatón.
Az eddigi legtöbb embercsempészt fogták el idén
Halmosi Zsolt azt mondta, az Európai Unió (EU) egyetlen, jelentős migrációs nyomástól érintett külső határa a magyar-szerb határszakasz. Az elmúlt hónapokban az EU külső határain elfogott illegális migránsok fele a nyugat-balkáni útvonalon, a magyar-szerb határszakaszon próbálkozott. „Idén Magyarország külső határain 18 ezer ember kísérelte meg illegálisan a belépést. Ez napi átlagban 82 kísérletet jelent, közülük naponta átlagosan 30 határsértővel szemben kellett intézkedniük a rendőröknek és katonáknak” – tudatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) vezérőrnagya.
Ismertette: januárban és februárban a korábbi időszakhoz képest emelkedett a migrációs nyomás, majd a járvány miatt hozott intézkedések, elsősorban a nyugat-balkáni országok befogadóállomásainak lezárása miatt márciustól május közepéig visszaesett a próbálkozások száma. Ez azzal is járt, hogy a térségben feltorlódtak a migránsok,
Szerbiában mintegy 9 ezren, a töröktől a magyar határig pedig mintegy 60 ezren várnak arra, hogy az Európai Unió területére lépjenek.
„Ezt a helyzetet az embercsempészcsoportok is igyekeznek kihasználni, egyben pótolni a tavasszal kiesett bevételt” – tette hozzá. „Rendkívül intenzíven szervezik a szerbiai táborokból az illegális migránsok átjuttatását az EU területére. Idén a magyar hatóságok 207 embercsempészt fogtak el, ez 2015 óta a legmagasabb szám az év azonos időszakában” – közölte. Az országos rendőrfőkapitány-helyettes elmondta: a magyar-szerb határon ebben az évben 16 alagutat vagy alagútkezdeményt találtak a járőrök. Ezért döntés született az ideiglenes biztonsági határzár külső vonalának megerősítéséről, a kerítés alá olyan térhálót építenek be, amely megakadályozza, hogy egyszerű eszközökkel gyorsan alagutat áshassanak a határ alá. Emellett drónokat és olyan technikai eszközöket használnak, melyekkel előre jelezhető, hogy nagyobb csoportok közelednek a határhoz.
Tífusz, májgyulladás, trópusi betegségek