Szijjártó: A keleti partnerség az Európai Unió egyik legfontosabb politikája

2020. július 06. 09:01

Új világrend jön.

2020. július 06. 09:01
null

A keleti partnerség az Európai Unió egyik legfontosabb politikája – jelentette ki Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Tbilisziben hétfőn. Szijjártó Péter David Zalkaliani georgiai külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóján aláhúzta: a koronavírus-világjárványt követően egy új világrend jön létre új erőviszonyokkal. „Ezen új erőviszonyok közepette az Európai Unió csak akkor tud erős lenni, hogyha képes arra, hogy sok szövetségest vonultasson fel maga mellett” – mutatott rá Szijjártó Péter. A miniszter egyúttal Magyarország folyamatos támogatásáról biztosította Georgiát.

Hangsúlyozta: szeretnék, hogyha Georgia európai integrációs folyamata gyors és eredményes lenne. Tizenöt magyar dolgozik ennek érdekében az EU megfigyelő missziójában, illetve egy magyar szakértő diplomata segíti a georgiai külügyminisztériumot munkájával – tette hozzá. Szijjártó Péter aláhúzta: a nem NATO-tagok közül, egy főre vetítve, Georgia járul hozzá a legnagyobb mértékben a NATO-műveletekhez, ezért megérdemli, hogy az észak-atlanti szövetség megnyissa számára tagsági akcióprogramját.

A magyar külgazdasági és külügyminiszter jelezte: több területen született megállapodás Budapest és Tbiliszi között. Egyebek között 135 millió dolláros (több mint 42 milliárd forint) hitelkeret megnyitására került sor a Magyar Export-Import Bank Zrt.-nél a két ország vállalatközi kapcsolatainak fejlesztése érdekében, aláírtak egy kulturális megállapodást, valamint megegyeztek a felsőoktatási együttműködés fenntartásáról és bővítéséről. Szijjártó Péter köszönetet mondott a georgiai kormánynak, hogy engedélyezte az országban raboskodó második világháborús magyar hadifoglyok emlékművének felállítását, amelynek leleplezésére ősszel kerül sor. Georgiában körülbelül 6700 magyar hadifogoly raboskodott, közülük körülbelül ötszázan vesztették életüket.

A tárcavezető elmondta: közös magyar-georgiai munkacsoportot hoztak létre, amely folyamatos figyelemmel követi a vírushelyzet alakulását, és jelentéseket készít arról, hogy mikor, milyen körülmények között válhat lehetővé a korlátozások enyhítése vagy feloldása a partnerek között. Rámutatott: a vírushelyzet alatt megerősödött a magyar-georgiai együttműködés, a magyar kormány 19 georgiai állampolgár hazatérését segítette, és engedélyezte a gyógyszer-alapanyagok exportját a kaukázusi országba. A sajtótájékoztatón David Zalkaliani georgiai külügyminiszter köszönetet mondott Magyarország évek óta töretlen támogatásáért.

 

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tabakur
2020. július 06. 22:25
" Keleti partnerség az Európai Unió egyik legfontosabb politikája"- jelenti ki Péter az Unió második legfontosabb embere a főnök után. Az ilyen nevenincs Merkel vagy a francia elnök véleménye természetesen nem is számít.
Edwin Hubble
2020. július 06. 21:45
"új világrend jön létre új erőviszonyokkal" :D Milyen új világrend jött létre, milyen új erőviszonyokkal? Nekem komolyan nem tűnt fel, de majd igyekszem éberebben figyelni. Amennyire én látom, a járvány következtében nem új világrend van, hanem gazdasági világválság, ami ellen jó lenne valamit lépni kicsiny hazánkban is, mert igen sok család maradt jövedelem nélkül, ami ellen jelen állás szerint a kormánynak van lehetősége és kötelessége is tenni valamit. Ki lehet ugyan hirdetni Grúziában az új világrendet, de talán még nem késő, ha szólok: változatlanul nem Orbán Viktor a bolygó kapitánya, és ezen a közeljövőben aligha lehet változtatni. Grúzia állítólag nagyon szép kis ország – kevesebb mint 4 millió ember él ott -, beékelődve Oroszország, Azerbajdzsán, Örményország és Törökország közé. Hogy miben és hogyan tud ilyen pozícióból uniós partner lenni, azt én nem tudom.
zakar zoltán béla
2020. július 06. 13:15
Eurázsiai Unió!
samual
2020. július 06. 12:26
kis pénzért megbocsájtják a baltást
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!