Három településen csak forralva ajánlott fogyasztani a vezetékes ivóvizet
Csecsemőket, kisgyermeket ne fürdessenek ebben a vízben, csecsemő tápszert palackozott vízzel készítsenek – kéri a lakosokat a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
„Nem szükséges tesztelni az egész országot, felesleges információkat kapnánk, amik nem segítenének a járvány kezelésében”– mondta az operatív törzs sajtótájékoztatóján az országos tisztifőorvos.
Az operatív törzs sajtótájékoztatójának végén kérdésekre is volt lehetőség. Elsőként az Origo kérdezett: „Annak, akit gyógyultként hazaengednek a kórházból, kell- e intézkedéseket tenni?” „Akit kiengednek a kórházból, az abba a helyzetbe kerül, mint a többi ember, ugyanazokat az óvintézkedéseket kell megtennie”– válaszolt Müller Cecília.
A Magyar Nemzet arról érdeklődött, véd-e a fertőzés ellen, ha jelentős mennyiségű ellenanyag termelődött azok szervezetében, akik egyszer már megfertőzödtek? „Biztosan, de nem tudjuk ennek a védelemnek a hosszát és mértékét” – hangzott a tisztifőorvos válasza. „A jelenlegi növekedés mellett elkerülhető-e a tömeges fertőzések szakasza?” – ez volt a Magyar Hírlap kérdése. „A pandémia egyértelműen halad előre, sok a veszélyeztetett személy, nem lesz elkerülhető a tömeges megbetegedések szakasza” – felelte Müller. Hazajöttek-e a kint szolgáló rendőrök? – hangzott el az újabb kérdés. „Rendőreink határőrizeti feladatot látnak el Szerbiában és Észak-Macedóniában. Szerbiából március 20-án, a helyi kormány kérésére hazahoztuk az ott szolgálatot teljesítő rendőröket” – válaszolta Kiss Róbert alezredes.
„A cukorbetegség a fiatalok esetében is rizikófaktor?” – érdeklődött az egyik megyei hírlap. Az országos tisztifőorvos válaszában elmondta, hogy sajnos minden krónikus betegség életkortól függetlenül kockázatot hordoz magában. Egy másik kérdésre hozzátette: a nyilvánosságra hozott területi adatok a lakhelyre, és nem a tartózkodási helyre vonatkoznak. A 444 kérdésére válaszolva azt is elmondta, nincs egészségügyi dolgozó a halálos áldozatok között. Müller Cecília a 444 további kérdésére beszámolt az aktuális protokollról is: ha gyanú merülne fel, a páciensnek a háziorvosához kell fordulni, aki telefonon tesz kísérletet az eset eldöntésére. Adott esetben értesíti az OMSZ-t, majd a mentősök végzik el a szükséges mintavételeket. A WHO ajánlásainak megfelelően, a második pozitív teszteredmény után regisztrálnak valakit a vírussal. A napi.hu kérdésére azt is megerősítették: az Amerikából nemrég hazatért magyarokra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint azokra, akik más külföldi országból érkeztek haza.
„Nem szükséges tesztelni az egész országot, felesleges információkat kapnánk, amik nem segítenének a járvány kezelésében”– hangzott Müller Cecília higgadt válasza az Index azon felvetésére, miszerint létezik egy tanulmány, amely azt állítja, pár nap alatt az egész ország tesztelhető lenne.
(Mandiner)