Szeptembertől már az új NAT szerint folyik a tanítás

2020. február 25. 09:32

Kásler Miklós szerint azt nem tudják elérni, hogy mindenki elégedett lehet, de szerinte csak a pedagógustársadalom egy százaléka csatlakozott csak a tiltakozásokhoz. Beszélt a közmédiában az Emmi vezetője arról is, hogy milyen különjuttatásokat kaphatnak szeptembertől a pedagógusok.

2020. február 25. 09:32

Az emberi erőforrások minisztere szerint „szeptemberre minden elkészül”, és a következő tanévben bevezetik a megújult Nemzeti alaptantervet (Nat), illetve kerettanterveket (ket) az iskolákban. Kásler Miklós erről a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában beszélt kedd reggel. A tárcavezető azt mondta: a „tankönyvek készen lesznek, a tankönyvek kiadása és forgalmazása  biztosítható”, és „semmilyen körülményt” nem lát, „ami akadályozná a következő tanévben a Nat és a ket-ek bevezetését”.

Hangsúlyozta: a tantervek rendkívül hosszú megbeszéléssorozat után, konszenzus alapján jöttek létre, figyelembe véve az első változatra érkezett körülbelül ezer észrevételt. Ennek eredményeként olyan alap- és kerettantervek jöttek létre, amelyek minden magyar gyermek számára ugyanazt az alapvető ismeretanyagot közvetítik, függetlenül a gyerekek szociális és földrajzi helyzetétől. Az új tanterv „értékorientált, korszerű  módszerekre és eszközökre támaszkodik, gyermekközpontú, emellett hazafias szemléletű” – hangoztatta a miniszter.

Egy százaléknyi tiltakozó

Megjegyezte: „soha nem tudjuk elérni, hogy mindenki elégedett legyen, de ez a tanterv a jelenlegi adottságok alapján készült, és lényeges továbblépést jelent az előző tantervhez képest”. Kitért arra: Magyarországon mintegy háromezer középiskola van, és összesen hét iskolából tiltakoztak a NAT bevezetése ellen, illetve néhány egyetemi oktató csatlakozott hozzájuk. A tiltakozók aránya tehát „csekély”, egy százalék alatti. Hozzátette: a tantervek 19 tantárgyról szólnak, mégis szinte kizárólag a magyar irodalom, illetve esetenként a történelem kerül a viták és a támadások középpontjába.

A miniszter szerint azonban ezek „nem érdemi észrevételek”, hanem „politikai megfontolások”. Meglátása szerint ez „nem szerencsés dolog, különösen nem, ha ebbe bevonják a középiskolásokat is”. Kásler Miklós az M1 műsorában szólt arról is, hogy az irodalom, történelem és ének-zene tantárgyak tantervében igyekeztek olyan tartalmakat meghatározni, amelyek az „emberi értékek erősítését és átadását” szolgálják. A természettudományos tárgyak kerettanterveiből pedig igyekeztek elhagyni azokat a nem gyakorlati ismereteket, amelyek nehézséget okoztak a diákoknak.

A miniszter mindkét műsorban beszélt a pedagógusok hétfőn bejelentett 10 százalékos béremeléséről. Megismételte: az ágazati pótlék bevezetése júliustól csaknem 170 ezer pedagógust érint.

„Mozgóbér” a legjobb pedagógusoknak

Emellett az intézményvezetők és helyetteseik júliustól a tanulók létszámához igazodó vezetői pótlékban részesülnek. Egy ezernél nagyobb tanulólétszámú iskolát irányító, 35 éve a pályán lévő mesterpedagógus igazgató illetménye a bruttó 182 700 forintos pótlékkal a jelenlegi bruttó 629 300 forintról összesen bruttó 812 000 forintra emelkedik. Egy négyszáznál nagyobb tanulólétszámú iskolát vezető, 33 éve tanító, I. besorolású, egyetemi végzettségű igazgató keresete a bruttó 142 100 forintos pótlékkal a jelenlegi bruttó 477 050 forintról összesen bruttó 619 150 forintra nő – említett példákat.

Az intézményvezetők továbbá elismerhetik a kiemelkedő teljesítményt nyújtó pedagógusokat havonta legfeljebb bruttó 101 500 forinttal. Kásler Miklós hozzátette: egyelőre nincs meghatározva, hogy az igazgatók hány pedagógusnak ítélhetik meg a külön juttatást.

(MTI)

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2020. február 25. 17:43
...mégiscsak egy pártállam....
Kanóc
2020. február 25. 13:51
Látom, semmit nem értesz az egészből, de azért tolod a hülyeséget. Ha nagyon kisarkítjuk, akkor azt lehet mondani, hogy a Nemzeti Pedagógus Kar a kurzus kreálmánya, ami a libsi PDSZ ellenpontjaként alakult meg. "Míg a pedagógustársadalom nagy része passzívan tudomásul vette a Kar megalakulását, addig egyes pedagógusszervezetek, élükön a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével több alkalommal élesen tiltakoztak annak megalakítása ellen. Álláspontjuk szerint a Nemzeti Pedagógus Kar előképe és ihletője a Benito Mussolini által létrehozott fasiszta korporációs, hivatásrendi állam, melyet Magyarországon Gömbös Gyula próbált meg meghonosítani." Ennyit erről a részéről. Ami a többit illeti (hiszen nyilván el sem olvastad a NPK közleményét): üdvözlik az új alaptantervet csak annyit kérnek, hogy 2021-ben induljon leghamarabb, hogy a kapkodás miatt ne váljon teljesen kontraproduktívvá. De még ennyit sem volt képes realizálni a kurzus, holott egy igazán lojális és kulturált, messze a legtöbb pedagógust soraiban tudható - kvázi Orbán ötletére megalakuló - szervezet és az ország legjobb, nagyrészt EGYHÁZI gimnáziumai KÉRTÉK - és nem követelték, meg nem rinyáltak - mindezt. Nah, ha erre is valami ostobaság jön válaszként akkor itt be is fejeztük végleg.
Coccothraustes
2020. február 25. 13:20
Helyes!
Jason Bourne
2020. február 25. 12:01
"Egy százaléknyi tiltakozó" Libsi logika szerint a maradék 99% a hallgatásával tiltakozik, mivel nyilvánosan nem állt ki az új NAT mellett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!