Több éves gyakorlat, hogy a Parlament tavasszal fogadja el a következő évi költségvetést. Az ezzel kapcsolatos kérdések, teendők, kihívások nyilván szóba kerülnek a ma kezdődő kétnapos frakcióülésen.
Tíz év kihelyezett frakcióülései
Egy évtizedes – három parlamenti cikluson átívelő – hagyománya a kormányt támogató pártfrakció-szövetségnek a közös kihelyezett frakcióülés, amelyet 2010 kivételével évente kétszer is megrendeztek. Ezeknek az üléseknek a témáiból és döntéseiből kirajzolódnak az elmúlt tíz év hazánkat érintő nagy politikai-társadalmi kérdései és az azokra adott, nemzeti szempontú törvényhozói válaszok. Lássuk ezeket dióhéjban!
A kormányváltást követő első ilyen kihelyezett frakcióülés 2010. szeptember 9-én Tapolcán zajlott le. Amellett, hogy értékelték a kormány első 100 napját,
a fő téma 2010 őszén a devizában eladósodott lakáshitelesek megsegítése volt,
valamint Közép-Európa leghatékonyabb adórendszerének megteremtése. (Ismeretes, hogy 2010-2013 között zajlott le az a nagyszabású adóreform, amely a költségvetési stabilitásához és a gazdasági növekedés élénkítéséhez vezetett.)
2011. február 9-11. között, Siófokon többek között az alkotmányozás kötötte le a kormánypárti képviselők figyelmét; ennek megfelelően pár hónap múlva, április 18-án meg is szavazták (szinte csak a fideszes és kereszténydemokrata képviselők) az új Alaptörvényt. Ugyancsak azon az ülésen volt szó a közszolgáltatókkal, bankokkal szembeni védelem biztosításáról a lakosság érdekében, tekintettel az áram- és gázdíjak emelkedésére, valamint a banki szolgáltatási díjak áthárítására.
Ez év őszén, 2011. szeptember 7-9-én, Hajdúszoboszlón került terítékre azon intézkedés, amely rögzített árfolyamon történő egyösszegű végtörlesztést tesz lehetővé a devizahiteleseknek.
Fontos téma volt még az államadósság csökkentése, az egyfordulós választási rendszer, a határon túliak szavazati joga,
illetve az, hogy a Legfelsőbb Bíróság helyét a Kúria vegye át. Ugyancsak szó került az Országos Bírói Hivatal felállításáról, az önkormányzati törvény módosításáról, illetve az oktatási törvényről, utóbbiról azért, hogy az iskolák fenntartása és az oktatásszervezés is állami feladat legyen, ami aztán 2013-tól valósult meg.