„Az Európai Bizottság migráció kezelésével kapcsolatos tervei ellentétesek azzal, amit Magyarország kormánya és a magyar emberek vallanak, Európából bevándorlókontinenst szeretnének csinálni, ezzel viszont Magyarország nem ért egyet” – mondta Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár hétfőn újságíróknak.
A politikus felidézte: az elmúlt napokban a kormány rendszeresen beszélt arról, hogy hogyan tagadja az Európai Bizottság és az európai intézmények a nyilvánvalót, vagyis azokat a terveket és elképzeléseket, amelyek mind a mai napig érvényben vannak az illegális migrációval kapcsolatban.
Hangsúlyozta: az elképzeléssorozat egyik eleme a migránskártyák rendszere, vagyis az a támogatási rendszer, amelyet gyakorlatilag a legfontosabb döntéshozatali fórumok megkerülésével, azok véleményének kikérése nélkül, az ENSZ különböző alszervezeteivel együttműködve hoztak létre. Csak a nyilvánosságra került adatok alapján több mint 60 ezer ember részesült januárban is ilyen típusú támogatásban és erre a programra 110 millió eurónál is többet, nagyjából 40 milliárd forintot költöttek eddig – tette hozzá az államtitkár.
Kovács Zoltán szerint a migránskártya ezernyi kérdést vet fel és tanúskodik arról is, hogy egy, az illegális migrációt legális migrációvá tevő rendszerről van szó, még akkor is, ha olyan embereknek adják, akik már az Európai Unió területén vannak. „Milyen felfogás már az, milyen cél már az, amikor az Európai Unió azt fogalmazza meg, hogy ezt a kártyát azért adják, hogy ezek az emberek minél hamarabb az Európai Unió belsejébe juthassanak?” – tette fel a kérdést.
Úgy vélte: az illegális migránsként érkező menedékkérők esetében olyan rendszer alakítottak ki, aminek egyetlen célja, hogy menedzselje és Európa belsejébe szállítsa a migránsokat, lehetőleg minél többet. Az államtitkár hozzátette: a rendszer további eleme a migránsvízum, valamint a kötelező betelepítési kvóta, amelyet az Európai Parlament továbbra sem vett le napirendjéről.
Kitért arra is: április elején tartják majd az Európai Bizottság szervezésében az ötödik migrációs fórumot, amely bár névleg a már Európába érkezettek integrációját tűzte ki célul témaként, a meghívólevélben mégis arról írnak, hogyan lehet biztonságos és állandó utakat teremteni az Európai Unióba a migránsok számára.