Will Collins 1985-ban született az Egyesült Államokban. Középiskolai angoltanár, aki magyar felmenőkkel is rendelkezik, és jelenleg az Egerhez tartozó Felnémeten tanít. Korábban számos cikket írt az American Conservative hasábjaira Magyarországgal kapcsolatban. Collins aggódik a magyarországi liberális demokráciáért, de nem gondolja, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnököt Vlagyimir Putyinhoz kéne hasonlítani. Interjúnk.
***
Hogyan kerül egy amerikai középiskolai angoltanár Felnémetre?
Washington DC környékén éltem és PR-ral foglalkoztam, noha történész diplomával rendelkezek. Meguntam a munkámat, és mivel anyai ágon magyar felmenőkkel rendelkeztek, a Magyarországra költözés józan választásnak tűnt. Hallottam egy tanári programról, melynek keretében anyanyelvi oktatókat kerestek magyar iskolákban. Így kerültem a felnémeti általános iskolába.
Többször publikált Magyarországról az American Conservative magazin hasábjain. Augusztusban arról írt cikket, hogy Orbán Viktornak nincsen egyértelmű ideológiája. Mit értett ez alatt?
Arra próbáltam utalni, hogy nem egyértelmű: vajon szélesebb politikai ideológiában hisz, amelyet konzekvensen követ, vagy az illiberális demokrácia csak egy opportunista politikus szónoki fogása, mellyel lépéseit átgondoltnak és koherensnek mutatja be. A helyzet véleményem szerint ellentmondásos. Az viszont biztos, hogy Orbán nem az a kibontakozó fasiszta, akinek a nyugati sajtó leírja. A cikkemben egyszerűen bemutattam a lehetőségeket.
Cikkében azt is írja, hogy mikor Orbán először bejelentette az illiberális demokrácia programját, közben védelmébe vette a klasszikus liberalizmus egyes tételeit. Véleménye szerint Magyarország ma reprezentálja a klasszikus liberalizmus bármely gondolatát?
Mint mondtam, a helyzet ellentmondásos. Legutóbbi cikkemben kifejtettem, hogy véleményem szerint Orbán nem diktátor. A tényeknek nem megfelelő és helytelen dolog Magyarországot autoriter, autokrata vagy pártállami jelzőkkel illetni. Ilyen értelemben Magyarországnak még kapcsolata van a klasszikus liberalizmussal: vannak független intézményei, szabad kultúrája, szabad és tisztességes választásai, ellenzéki pártjai és szólásszabadsága. Azonban olyan dolgok is vannak, melyek ellene mennek ezeknek az elveknek. Példának okáért az állami források korlátozása a társadalmi nemek oktatása terén vagy a médiaviszonyok. Főleg az utóbbi terén nem látok elég független hírforrást, már ha más liberális demokráciákhoz hasonlítom a helyzetet. Ezek a dolgok aggasztanak.