Új NATO-létesítmény épült Lengyelországban, kiakadtak az oroszok
A lengyelek szerint az amerikaiak és más szövetségeseik "örökre" ott lesznek Lengyelországban.
Magyarország kiemelten fontos mezőgazdasági partnere Oroszország – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter Moszkvában.
Magyarország kiemelten fontos mezőgazdasági partnere Oroszország – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter, orosz kollégájával, Dmitrij Patrusevvel folytatott megbeszélésén Moszkvában az Agrárminisztérium MTI-nek csütörtökön eljuttatott közleménye szerint.
Az embargó feloldásáig az agrártárca egyik célkitűzése az élelmiszer-embargó által nem érintett termékek exportjának fellendítése – mondta. A miniszter hangsúlyozta, a magyar mezőgazdasági vállalatok nem hagyták el az orosz piacot 2017-ben sem, sőt bővítették oroszországi jelenlétüket. Az idén további magyar vállalatok befektetései és projektjei valósulhatnak meg – tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy Oroszország importkiváltási programjához kapcsolódva Magyarország nyitott a közös vállalatok alapítására, főként a mezőgazdasági és élelmiszeripari technológiai transzferre és know-how átadására fókuszálva.
Nagy István megjegyezte, hogy nagy lehetőséget lát az együttműködésre a tejfeldolgozás területén is a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet részvételével, hiszen a tejfeldolgozás az orosz fél számára kiemelkedő ágazat.
A miniszter kiemelte, hogy a magyar állat- és növényegészségügyi hatóságok munkájának színvonala a meghaladja az európai átlagot. A magyar élelmiszerlánc-biztonsági stratégiának köszönhetően a magyar feldolgozott termékek magas minőségűek, ezért a prémium élelmiszerek terén lehetőség van a kereskedelmi kapcsolatok élénkítésére.
A miniszter kérte partnerét, hogy az orosz szakhatóság gyorsítson az engedélyezési eljárásrenden, amihez a magyar fél minden szükséges segítséget megad.
A tájékoztatás szerint Oroszország és Magyarország között az agráriumban szoros az együttműködés a vetőmag, a tenyészállat és tenyészbaromfi, a mezőgazdasági technológiák területén. További cél az együttműködések fejlesztése a kertészeti szaporítóanyagok, faiskolák, gyümölcsösök telepítése, virológiai laborok, növényvédelmi innovációk terén – írta a tárca.
(MTI)