Mit tett Magyarország az elnökség alatt a térségért? Mutatjuk!
Egy Schengen ide, egy EU-csatlakozási lendítés oda, nem mondhatjuk, hogy hazánk nem állt volna ki a térségért. Sőt, négy ország is nagyon hálás lehet. Összeszedtük, kik és miért!
A külső határon fekvő országoknak át kell adniuk nemzeti kompetenciájuk egy részét a Frontex EU-s határ- és partvédelmi szervezetnek – jelentette ki Angela Merkel.
Az illegális migráció elleni harc jegyében meg kell erősíteni az EU külső határának védelmét, és ehhez a külső határon fekvő országoknak át kell adniuk nemzeti kompetenciájuk egy részét a Frontex EU-s határ- és partvédelmi szervezetnek– jelentette ki Angela Merkel német kancellár szerdán a szövetségi parlamentben (Bundestag).
A kancellár hangsúlyozta, hogy támogatja az Európai Bizottság javaslatait a Frontex megerősítéséről, és kiáll amellett, hogy a szervezetet széles hatáskörrel kell felhatalmazni. Az illegális migráció elleni harchoz „egy adag szolidaritás" is szükséges, amikor emberek érkeznek hozzánk, vagy amikor meg kell teremteni a „legális migráció" lehetőségeit, hogy ezzel „segítsünk bajba került országoknak" – mondta.
Továbbra is a szolidaritás a „gyenge pont" az EU-ban – jelentette ki Angela Merkel. Aláhúzta: a migráció kihívása „lerombolhatja vagy széttördelheti" az EU-t, és a jövő májusi európai parlamenti választáson éppen az lesz a kérdés, hogy ez megtörténik-e.
(MTI)