Karácsony elárulta: reflexív, önmagát gyötrő ember ő, emésztette is magát a választáson elért eredmény miatt. Az elmúlt nyolc évben sok olyan dolog van, amit ma már másképp tenne, így például az LMP-s pártharcok során,
saját miniszterelnök-jelölti tevékenysége miatt viszont nincs lelkiismeret-furdalása.
Elmondása szerint az volt a feladata, hogy „reményt adjon egy reménytelen helyzetben”, nem nagyon tudta volna másképp csinálni azt, amit csinált. „Hittem, hogy megakadályozható a kétharmad, hogy feljebb tudunk mászni a gödörből” – jelentette ki.
Az ellenzéki kampány egyik arcaként megpróbálta felülről elindítani azt, aminek alulról kellett volna nekikezdeni: egy új baloldali identitás és narratíva kidolgozásának. Karácsony szerint kevés négy hónap arra, hogy meggyőzzék a társadalmat egy programról, ehhez mindennapi terepmunka, a választókkal folytatott beszélgetések szükségesek. „Hiszek abban, amit a választás előtt elkezdtünk, hiszek abban, hogy a magyar baloldalnak baloldalibbnak kell lennie” – fejtegette, hozzátéve: azt is vizsgálni kell, a nemzetközi progresszív mozgalmak miként érnek el sikereket. (A mellettünk helyet foglaló szélsőbaloldali fiatalok alig győztek bólogatni.) Karácsony szerint jó válaszaik vannak, de közösséget kell építeni, „most jön az aprómunka”.
Szép volt a Párbeszéd elnökének mondandója, de ennél azért érezhetően többre vágyott a közönség: ekkor ragadta meg a mikrofont Hegyi Gyula. „A pártunk nem tisztázta, mit jelent a baloldali, szocialista párt fogalma. Szerintem olyan szervezetet takar, ami hosszú távon meg akarja haladni a kapitalista társadalmat” – jelentette ki az MSZP Baloldali Tömörülésének elnöke, dübörgött is a taps.
„Ez nem utópia, nem kommunizmus”
– fűzte hozzá Hegyi Gyula. A választási kudarcnak több oka is van szerinte, így a gyurcsányi kormányzás rájuk vetülő árnyéka, vagy a markáns baloldali program megfogalmazását megakadályozó összefogás. Ugyancsak súlyos hiba volt túlzottan hinni az esti tévéműsorokban való szereplés erejében – lásd Juhász Péter esetét. Sok szocialista politikus vidéki fórumokat mondott le azért, hogy elmondhassa a magáét az Egyenes beszéd-ben, a balmazújvárosi szavazót azonban ez nem győzi meg. Hegyi úgy véli, a Botka-jelenséget is rosszul kezelték, igaz, a négyszer újraválasztott szegedi polgármesterrel nem könnyű kijönni, nem ébredt rá, hogy a „sok bolond MSZP-ssel” nem úgy megy a dolog, mint a városi adminisztrációban. Mindezzel együtt a kétharmad nem az MSZP-P-n múlott a volt filmkritikus szerint, azt a Jobbik és az LMP „b-b-b-ba… bökte el”.