Mi az a „függőségi agenda”, amelyről egy másik könyvet írt?
A „függőségi agenda” a társadalmi intézmények egy ősi formájára utal: a patrónusok és kliensek intézményére.
Az embereket két módon lehet kézben tartani: rendőrállammal vagy függőséggel.
Az Egyesült Államok rezisztensnek bizonyult a diktatúrákkal szemben, de kevésbé a csábítással szemben.
Texasból származik. Texas az új Szilícium-völgy?
Nem hiszem, hogy Kaliforniában így gondolnák. A konzervatívok és a texasiak is hajlamosak lefitymálni Kaliforniát, de jó oka van annak, hogy sok intelligens és kreatív ember oda költözik; és a kaliforniaiaknak minden joga megvan rá, hogy büszkék legyenek arra, hogy náluk született meg az Apple és a Google és sok minden más is, ami szerethető és hasznos. Texasnak sokat kell még tennie, hogy ide eljusson, és Austin is jogosan büszke arra a szerepre, amit betölt a techvilágban. De Austin nem a Szilícium-völgy, és nem is kellene, hogy megpróbáljon az lenni. Gazdasági szempontból talán Houston a legérdekesebb hely Texasban, de Houston annyira különbözik a Szilícium-völgytől, amennyire csak lehet.
Egy új vidék-város szembenállásnak vagyunk tanúi a nyugati világban, és az urbánus területek egyre inkább balra tolódnak az Egyesült Államokban is. Van esély ennek a megváltoztatására, vagy a városok elkerülhetetlenül demokratává válnak?
A republikánusok talán úgy tudnának javítani az eredményeiken, ha kevesebb olyan beszédet tartanának, amelyekben azt fejtegetik, hogy a városok elfoglalhatatlan csatornatöltelékek. A konzervatívok megorroltak New Yorkra és San Franciscóra, de igazából magukba kellene nézniük és feltenniük a kérdést, hogy miért is akar annyi ember ezekben a városokban élni.
Hogyan vélekedik Donald Trumpról?
Nem hiszem, hogy Trump bármilyen szempontból alkalmas lenne arra, hogy az Egyesült Államok elnökeként szolgáljon. Kormánya amatőrsége és megvesztegethetősége már nyilvánvalóvá vált. Történt persze pár jó és hasznos dolog, mióta ő az elnök: jó bírákat nevezett ki és jó lépés volt az adóreform is. De szerintem 2020-ra a konzervatívok belátják, hogy Trump több kárt okozott, mint amennyi hasznot hozott.
Igaz, ő legalább nem Hillary Rodham Clinton, de nem ütötte meg a mércét.
És Orbán Viktorról?