Darák Péter: Problémákat vetett fel a levélszavazás, át kell gondolni a konstrukciót

2018. május 07. 21:12

A kárpátaljai magyarok azért nem az NVI hivatalos borítékját használták, mert attól féltek, hogy ezt az ukrán hatóságok észreveszik, és ezzel az ukrán állampolgárságukat kockáztatják – erre a felvetésre reagált a Kúria elnöke az ECHO Tv-ben adott interjúban.

2018. május 07. 21:12

A Kúria elnöke szerint új problémákat vetett fel a levélszavazás, a konstrukciót át kell gondolni, és az ügyben bírósági kollégiumi értekezletet hív össze. Darák Pétert hétfőn az Echo Tv Napi Aktuális című műsorában azzal kapcsolatba kérdezték, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szerint a Kúria beavatkozott a választásokba.

Az Origo az Alkotmánybíróság (Ab) döntésére hivatkozva május 3-án azt írta, törvénytelenül érvénytelenített több mint négyezer határon túli levélszavazatot a Nemzeti Választási Bizottság, majd a Kúria, arra hivatkozva, hogy azokat saját címzésű, nem előre gyártott borítékban adták postára. 

Havasi Bertalan a PestiSrácok.hu hírportállal május 5-én ismertette a kormányfő álláspontját „a Kúria ezzel a döntésével elvett egy mandátumot a választóinktól. A Kúria egyértelműen és súlyosan beavatkozott a választásokba. Az Alkotmánybíróság végzését áttanulmányozva nyilvánvaló: a Kúria intellektuálisan nem nőtt fel a feladatához” – nyilatkozta akkor. Darák Péter hétfőn arról beszélt, a „beavatkozás” jogi értelemben azt jelenti, a Kúriának alkotmányos felhatalmazása van arra, hogy a választás tisztaságát őrizze, vizsgálja, jogorvoslati kérelem esetén elbírálja, tehát törvény alapján kötelessége felülvizsgálni a választási eseményeket.

Arra a kérdésre, hogy „politikailag motivált döntést” hoztak-e az ügyben, azt válaszolta: „a kérdés nem megválaszolható, hiszen a bírák saját szakmai szabályaik alapján döntenek”. Azok a körülmények, amelyeket a sajtókritikák az elfogultság bizonyítékaként említenek, vitathatóak – tette hozzá Darák Péter. Kitért arra, hogy a Kúriának az említett törvényi kötelezettségét rendkívül gyors eljárásban kell gyakorolnia. Az elmúlt két hónapban háromnapos határidővel 170 határozatot hozott 18 bíró, azaz tanácsonként csaknem 30 ügyet döntöttek el.

Az új szabályozás szerint a levélszavazatok leadása új problémákat vetett fel, amelyekkel korábban a Kúria még nem találkozott – mondta Darák Péter. Kifejtette: egy egyszerű postai borítéknál nem lehet ellenőrizni, hogy felnyitották-e vagy sem, a hivatalos válaszborítékon ennek nyoma van. A részletszabályok nem mondják ugyan ki, hogy a sima borítékban benyújtott szavazat érvénytelen, de azt igen, hogy a nem lezárt boríték érvénytelen – magyarázta.

Darák Péter kijelentette, a bíróság értelmezte a nem lezárt boríték fogalmát, és a korábbi gyakorlat alapján úgy látta: elfogadható az az értelmezés, hogy a sima boríték nem garantálja a szavazat „érintetlenségét és ellenőrizhetőségét. Ez tehát valószínűleg az oka a bírósági döntésnek, de erről én is csak olyan távlatokból tudok beszélni, mint ön, mert a (...) Kúria elnöke sem szólhat bele konkrét ügyekbe” – fogalmazott.

Darák Péter elmondta: három fórum egybehangzóan foglalt állást a kérdésben, majd az Ab elé került az ügy, amely kinyilatkoztatta, hogy nem tartozik rá. Ugyanakkor az Ab a határozat indokolásában utalt egy olyan felfogásra, amely „ellentétben állhat” a Nemzeti Választási Iroda, a Nemzeti Választási Bizottság és a Kúria által kifejtetett állásponttal tette hozzá. Ezt Darák Péter nyugtalanítónak nevezte, és közölte: a Kúria elnökeként felelőssége az, hogy egy ilyen tisztázatlan helyzetnek a megoldására „valamit” találjon. Szerinte két megoldás lehetséges: az egyik, hogy megtárgyalják az Ab-vel, hogy melyik értelmezés tűnik alkotmányosnak, a másik pedig, ha nem jutnak dűlőre, hogy jogalkotás következzen.

A műsorvezető azon felvetésére, miszerint Kárpátalján sok határon túli magyar azért nem az NVI hivatalos borítékjában küldte vissza a szavazatát, mert féltek attól, hogy ezt az ukrán hatóságok észreveszik. Ennek azért lehet jelentősége, hiszen az ukrán kormány nemrég jelentette be, hogy a jövőben megfosztanák az ukrán állampolgárságától azt, aki egy másik ország választásában részt vesz. Erre reagálva jelezte: át kell gondolni a konstrukciót; ha a magyar jogon kívüli akadályokba ütközik a levélszavazatok érvényesítése, akkor erről jogalkotási módon kell gondoskodni vagy más megoldást kell keresni. Darák Péter közölte: kollégiumi értekezletet hív össze, és ezen a választási bíráskodásban részt vevő bírák áttekintik az összes kritikus ügyet és konklúziókat fognak megfogalmazni.

(MTI)

Összesen 165 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
syphax
2018. május 09. 09:12
Egyébiránt. Jele sorok írója 1990 óta SZÁMTALANSZOR volt szavazatszámláló bizottsági tag, s ennélfogva a választás napja előtt mindég át kellett essen egy "választási KIKÉPZÉSEN". Ezeken a kiképzéseken mindék NYOMATÉKKAL HANGSÚLYOZTÁK KI A KIKÉPZŐ-FELKÉSZITŐ munkatársak, hogy: a szavazat MINDEN ESETBEN(!!!) érvényes, akármilyen boritékban vagy akár boriték NÉLKÜL is találtatik meg a szavazóurnában. Jó, az igaz, hogy LEVÉLSZAVAZÁS mint olyan a szavazások döntő többségében korábban még nem volt. Ez igaz. De. Ha most már van, és van, az nem ok(!!!!) az ÖNKÉNYES MEGSEMMISITŐ-ÉRVÉNYTELENITŐ DÖNTÉSRE olyan grémium részéről, amelynek erre fölhatalmazása nincs. Márpedig az NVB akármelyik szavazatszámláló albizottsága, de maga az NVB is NEM RENDELKEZIK az érvénytelenitésre vonatkozó kompetenciákkal--ILYEN ESETBEN LEGALÁBBIS NEM!
syphax
2018. május 09. 08:46
Darák úr, meg sok ú.n. "jogi szakértő" EGY NAGYON LÉNYEGES DOLOGRÓL NEM BESZÉL--és azt hiszem, nem véletlenűl nem. Miről? Arról tudniillik, hogy SEHOL SEMMILYEN TÖRVÉNY--VAGY RENDELET, SZABÁLYELŐIRÁS STB.-- NEM(!) IRJA ELŐ AZT, MINT ÉRVÉNYESSÉGI KRITÉRIUMOT, HOGY CSAK ABBAN A BORITÉKBAN ÉRVÉNYES A SZAVAZAT, HA OLYAN BORITÉKBAN ADTÁK VOLNA AZT LE, AMELYET A VÁLASZTÓPOLGÁRNAK KIKÜLDTEK! ILYEN ELŐIRÁS TEHÁT NINCS! Tehát: a boriték milyensége és a szavazat érvényessége között ELŐIRÁSSZERŰ KAPCSOLAT NINCS! Ezért van az pl., hogy a szavazóurnába BEDOBHATÓ a szavazólap akár anélkül is, hogy a választóplgár azt akár betette volna a boritékba. A szavazata tehát akkor is érvényes kell legyen--szavazatszámlálási szempontból--ha csak a puszta szavazólapot dobja be, megfelelő megjelöléssel, és a boritékot mondjuk LENYELI, mert nagyon éhes. Más kérdés, hogy nagy valószínűséggel megfexi a gyomrát.
catalina9
2018. május 08. 09:57
Kifejtette: egy egyszerű postai borítéknál nem lehet ellenőrizni, hogy felnyitották-e vagy sem, " Teljes blődség, ezen az alapon az összes postai levél tartalma megkérdezhető lenne. Ezek szerint egy postán kézbesített halotti bizonyítvány esetén feltételezhető lenne, hogy a halott él. "A részletszabályok nem mondják ugyan ki, hogy a sima borítékban benyújtott szavazat érvénytelen, de azt igen, hogy a nem lezárt boríték érvénytelen – magyarázta." Így igaz, ezért a nem lezárt borítékban érkezett szavazat tényleg érvénytelen, a lezárt borítékban érkezett esetében pedig lehet vizsgálni, hogy történt-e manipuláció. Ez esetben azonban az erre hivatkozóé a bizonyítási teher.
catalina9
2018. május 08. 09:52
Arra a kérdésre, hogy „politikailag motivált döntést” hoztak-e az ügyben, azt válaszolta: „a kérdés nem megválaszolható, hiszen a bírák saját szakmai szabályaik alapján döntenek”. Micsoda???? Darák Úr a bírák nem magánvállalkozók!! A bírák a törvények, a józan ész és lelkiismeretesség alapján döntenek!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!